w , ,

Uwaga na sklepowe paragony! W całym kraju trwa zmasowana akcja skarbówki

W całej Polsce trwa zmasowana kampania dotycząca sklepowych paragonów. Na celowniku Ministerstwa Finansów są uszczuplone wpływy podatkowe.

paragony grozy sklep kampania vat podatki ministerstwo finansów

Na terenie całej Polski trwa ogólnopolska kampania pod hasłem „Weź paragon”. Ma ona na celu uświadomienie obywatelom tego, jaką rolę pełnią paragony sklepowe. Komunikat na ten temat wystosowało już Ministerstwo Finansów. Akcja potrwa do końca wakacji.

Sklepowe paragony pod lupą rządu. Chodzi o VAT

Podobne akcje były organizowane już w poprzednich latach. Chodzi o to, aby ludzie wiedzieli, jaka jest rzeczywista rola paragonu fiskalnego. Jeśli ktoś w sklepie nam go nie daje, to może oznaczać, że nierzetelnie ewidencjonuje obroty jako przedsiębiorca.

Część przedsiębiorców uchyla się od obowiązku instalowania kas. Są również i tacy, którzy mimo tego, że posiadają kasę rejestrującą, nie ewidencjonują wszystkich swoich obrotów, a powinni to robić za każdym razem – napisało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Jak wiadomo, jest to nadużycie, które powoduje uszczerbek w kasie państwa i zwiększanie szarej strefy.

Dlaczego paragon jest tak istotny?

Paragon fiskalny to nie jest tylko zwykła kartka papieru. To przede wszystkim oficjalne potwierdzenie, że do budżetu trafiła należna kwota podatku VAT. To nasza wspólna kasa, która zamiast na drogi, szkoły czy inne cele idzie do kieszeni właściciela sklepu, choć nie powinna tam trafiać.

Warto więc być uważnym klientem i zbierać paragony, a nie potwierdzenia przelewu z karty. To drugie nie ma właściwie żadnego znaczenia. Wszystko to ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o utrzymanie uczciwej konkurencji na rynku. Nie może być bowiem tak, że część przedsiębiorców jest osłabiona z powodu nierzetelności innych. Podatki płacić powinien każdy.

POLECAMY:
Składka zdrowotna ostro w górę? Wiadomo już, kto straci najwięcej

Kiedy przedsiębiorca nie wystawia paragonów fiskalnych, traci przez to budżet państwa, a tym samym wszyscy obywatele. Dlatego tak ważne jest branie i wydawanie paragonów fiskalnych – to dowód uczciwego obrotu  gospodarczego – zaznaczają pracownicy resortu finansów.

Źródło: interia.pl

Zmarła matka premiera. Miała 79 lat. Stracił najważniejszą kobietę w swoim życiu

drożyzna 2023 ceny prądu podwyżki 40 procent inflacja

Miłośnicy pizzy w Polsce będą załamani. Nadchodzą duże, niekorzystne zmiany.