w ,

Znów 15 tys. zakażeń. Premier Morawiecki podjął decyzję odnośnie lockdownu

Czy będzie kolejny lockdown? Dane na temat zakażeń są dramatycznie wysokie. Premier jednak zaskoczył dziennikarzy swoją decyzją.

morawiecki koronawirus lockdown
Mateusz Morawiecki skomentował możliwość wprowadzenia ogólnokrajowego lockdownu. Fot. YouTube / Kancelaria Premiera (screen)

6 listopada to kolejny dzień, w którym odnotowano ponad 15 tys. zakażeń koronawirusem w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na temat wprowadzenia ewentualnego krajowego lockdownu.

Premier Morawiecki: „Rozważamy różnego rodzaju mechanizmy”

Rozważamy różnego rodzaju mechanizmy, które mogą zmniejszyć natężenie transmisji wirusa, ale nie rozważamy lockdownu – zapowiedział szef rządu. Pytany o możliwość wprowadzenia opcji atomowej, czyli ogólnokrajowego lockdownu i zamknięcia gospodarki stwierdził, że w tej chwili taka opcja nie jest brana pod uwagę. Rząd boi się protestów.

Widzieliśmy, jak fala protestów przewinęła się przez te kraje. I jak mocno to wpłynęło na wzrost zachorowań. Chociażby w Niemczech, dzisiaj, w tych dniach, liczba zachorowań sięga 40 tysięcy. Także w innych krajach są to rekordowe, absolutnie rekordowej liczby – powiedział premier w trakcie pobytu w szpitalu tymczasowym we Wrocławiu.

Czwarta fala nabiera tempa. Lockdownu nie będzie

Premier chce przede wszystkim zapewnić gotowość służby zdrowia na nagły wzrost hospitalizacji,  czyli zadbać o dostepność łóżek i respiratorów. Zdaniem Morawieckiego wywołanie protestów decyzją o zamknięciu całego kraju to dodatkowe ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się wirusa. Obecnie baza łóżkowa wynosi 14 tys. sztuk, z czego zajętych jest już około 8,8 tys.

W ostatnich dniach sytuacja epidemiczna w Polsce uległa znacznemu pogorszeniu. Czwarta fala zakażeń rozpędza się. Ministerstwo Zdrowia podało o kolejnych 15 190 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Dominują tu województwa mazowieckie (3470), lubelskie (1783) i śląskie (1025 przypadków).

6 listopada jest trzecim z rzędu dniem z liczbą zakażeń ponad poziomem 15 tys. To wzrost o o ponad 55 proc. w porównaniu tydzień do tygodnia. Nie rokuje dobrze zbliżające się święto przypadajace na 11 listopada, które w sercu stolicy zgromadzi dziesiątki tysięcy ludzi.

Źródło: Twitter, Polsat News

tusk morawiecki spięcie fake news ostre słowa

Morawiecki do Tuska. Padły ostre słowa. „Donaldzie, jeszcze jest czas, żeby przeprosić…”

konstanty szułdrzyński rada medyczna prawdziwa liczba zakażeń

Czwarta fala. Członek Rady Medycznej się wygadał. „Rzeczywista liczba zakażeń jest…”