w , ,

Czy pole dance jest dla każdego?

Pole dance, czyli taniec na rurze, cieszy się coraz większą popularnością. Mimo to wiele osób rezygnuje z takiej aktywności.

pole dance jak zacząć jak się przygotować jak się ubrać

Pole dance, czyli taniec na rurze, cieszy się coraz większą popularnością. Mimo to wiele osób rezygnuje z takiej aktywności. Panuje bowiem przeświadczenie, że nie każdy może ją uprawiać i trzeba mieć do tego określone predyspozycje. Czy to prawda? Wyjaśniamy.

Co warto wiedzieć o pole dance?

Pole dance to dyscyplina sportowa. Jak wskazuje nazwa, jej niezbędnym elementem jest rura, czyli pionowy drążek, na którym wykonuje się różnego rodzaju ćwiczenia i akrobacje (jak wygląda taki drążek – sprawdź np. rura X-Pole – https://flyingrose.pl/pl/producer/X-POLE/84). Finalnie wykonywane ruchy tworzą układ choreograficzny.

Pokazy mogą być bardziej lub mniej skomplikowane. Podczas zawodów pole dance zawodnicy skupiają się na tym, aby zademonstrować swoje umiejętności i tężyznę, natomiast układy wykonywane rekreacyjnie wcale nie muszą być ani bardzo trudne, ani imponujące.

Dla wielu rura pole dance (sprawdź produkty na: https://flyingrose.pl/rury-do-pole-dance) to po prostu przyrząd, dzięki któremu mogą zgrabnie wyrzeźbić sylwetkę, zwiększyć pewność siebie i zbudować relację z własnym ciałem. Ale czy trzeba mieć jakieś predyspozycje, by cieszyć się tymi efektami?

Waga i wiek a taniec na rurze

Osoby przy tuszy lub starsze bardzo często obawiają się, że pole dance nie jest dla nich. Sportem zajmują się przecież głównie osoby szczupłe i młode, czyż nie? To nie do końca prawda. Wiek i waga nie są żadnym przeciwwskazaniem, o ile na taką aktywność pozwala lekarz, czyli o ile nie ma powodów medycznych, przez które uprawianie tego typu sportu jest niemożliwe.

Przygodę z pole dance można zacząć w każdym wieku. Możliwe, że osoby starsze będą musiały dłużej zapracować na efekty, ale nie jest to wcale regułą. Natomiast dzieci mogą ćwiczyć pole dance rekreacyjnie już od wieku wczesnoszkolnego. To sport, który wykorzystuje jedynie ciężar własnego ciała, zatem nie jest niebezpieczny dla wciąż dojrzewających osób.

Natomiast jeśli chodzi o wagę, należy pamiętać, że każda aktywność jest pomocna w walce z dodatkowymi kilogramami – pole dance także. Jeśli grubsza osoba chce rozpocząć przygodę z rurką i nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych, nie musi się niczego obawiać. Bardzo możliwe, że to właśnie dzięki pole dance na nowo odkryje potencjał swojego ciała i zredukuje wagę.

Doświadczenie sportowe

Pole dance jest sportem wymagającym. Ćwiczenia na rurce angażują całe ciało, zwłaszcza ramiona, brzuch i nogi. Nie znaczy to jednak, że tylko doświadczeni sportowcy poradzą sobie na zajęciach pole dance. Wręcz przeciwnie, istnieje wiele figur, które można wykonać już na pierwszych zajęciach i to bez wcześniejszych przygotowań! To treningi są od tego, by zdobyć niezbędne umiejętności.

Jak wyglądają zajęcia pole dance?

Przed podjęciem decyzji o pierwszym treningu warto dowiedzieć się, jak trening tańca na rurze wygląda w praktyce. Może się bowiem okazać, że wyobrażenia o ćwiczeniach pole dance różnią się znacząco od tego, co naprawdę dzieje się na sali. Co trzeba wiedzieć?

Zajęcia nie składają się jedynie z części poświęconej akrobacjom na drążku. Dużą część treningów stanowią ćwiczenia rozwijające ogólną sprawność. Zwłaszcza na początku trener poświęca sporo czasu na zaznajomienie kursantów z zasadami bezpieczeństwa, np. z metodami chwytów czy tym jak ważny jest materac pole dance (sprawdź produkty na: https://flyingrose.pl/sprzet-sportowy/materace-pole-dance).

Demonstruje różne techniki, uczy świadomości własnego ciała. Jeśli dla kogoś brzmi to rozczarowująco, bardzo możliwe, że pole dance nie jest dla niego. Niemniej jak zawsze – warto przekonać się o tym na własnej skórze.

Inwentaryzacja budynków

Inwentaryzacja budynków – komu i do czego może się przydać?

Żałoba w Sejmie. Zmarła niezwykle zasłużona postać. Są pierwsze kondolencje