w , ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! HAHAHA!HAHAHA!

Nikt nie zyska na Polskim Ładzie. Ekspert rozwiewa nadzieje milionów Polaków

Eksperci nie dają Polakom nadziei. Polski Ład nie powstał po to, aby zostawić w kieszeniach Polaków pieniądze, tylko by je zabrać pod pozorem obniżki podatków.

polski ład składka zdrowotna 2022 liniowy ryczałt
Ekspert z Instytutu Emerytalnego rozwiewa nadzieje na zyski z Polskiego Ładu. Fot. Newseria

Na reformie podatkowej wprowadzonej w Polskim Ładzie tylko w teorii najwięcej zyskają najmniej uposażeni, ale tylko pod warunkiem, że mają umowę o pracę. Swoje dostaną też emeryci otrzymujący najniższe świadczenia z ZUS, choć po podwyżkach w sklepach nic z tych zysków nie zostanie.

Polski Ład. Podatki dobiją wszystkich, nie zyska właściwie nikt

Na poprawę poborów nie mają też co liczyć zatrudnieni na umowy cywilnoprawne, czyli zlecenia i dzieło. Część pracowników i przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej będzie mogła skorzystać z ulgi dla klasy średniej, co sprawi, że program zmian okaże się dla nich neutralny.

– Zmiany, które zostaną wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, mają swoje dobre i mocne strony, jak również te słabe – mówi dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. – Na pewno podwyższenie kwoty wolnej do 30 tys. zł i podwyższenie drugiego progu podatkowego należy zakwalifikować do zmian pozytywnych.

Jedną z największych zmian jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, czyli w przypadku większości podatników niemal dziesięciokrotnie. Oznacza to na przykład brak opodatkowania dla otrzymujących najniższą emeryturę oraz pensje do 3180 zł miesięcznie.

Dodatkowo drugi próg podatkowy zostanie podniesiony do 120 tys. zł rocznie z dotychczasowych 85 tys. zł. Dla osób zarabiających w tym przedziale oznacza obniżkę stawki niemal o połowę, z 32 proc. do 17 proc. W praktyce jednak, przy tak wysokiej inflacji i przy drastycznych podwyżkach kosztów życia czy energii, zmiany będą nieodczuwalne.

 Z kolei brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego od osób fizycznych na niekorzyść wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto podatników. Osobom, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, pracodawca będzie musiał pobrać z wynagrodzenia większą kwotę, która będzie odpowiadała wysokości składki zdrowotnej, a podatnik nie będzie miał już prawa do tego, żeby w rozliczeniu rocznym to odliczyć. Czyli dla tych osób będzie po prostu wyższe opodatkowanie – wyjaśnia dr Antoni Kolek.

Składka zdrowotna. Drastyczny wzrost obciążeń

Jak podaje Ministerstwo Finansów, pracownicy o zarobkach od 5,7 tys. do 12,8 tys. brutto miesięcznie zyskają lub nie stracą na Polskim Ładzie. I to mimo braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Według resortu, reforma będzie neutralna dla 20 proc. etatowców. Mniej niż 200 zł miesięcznie straci niecałe 12 proc. pracowników, a tylko 2,4 proc. zapłaci więcej niż 200 zł miesięcznie.

Niekorzystne zmiany dotyczące odliczania składki zdrowotnej ma zniwelować ulga dla klasy średniej. Będą mogli z niej skorzystać przedsiębiorcy rozliczający się według skali oraz pracownicy etatowi zarabiający między 5700 zł a 11 141 zł brutto miesięcznie.

– Z całą pewnością wszyscy pracownicy, którzy zarabiają powyżej 11 tys. zł, faktycznie będą tymi, którzy będą musieli „sfinansować” Polski Ład. Tutaj podatek dochodowy od osób fizycznych i składka zdrowotna na tyle obciąży wynagrodzenie netto, że te osoby po prostu będą odnotowywały straty w wysokości swojego wynagrodzenia netto po wdrożeniu Polskiego Ładu – mówi prezes Instytutu Emerytalnego.

 Podobnie przedsiębiorcy – jeśli ktoś dzisiaj jest podatnikiem 19-proc. podatku liniowego, do tej pory płacił 1,25 proc. składki zdrowotnej, teraz będzie tak naprawdę musiał zapłacić 19 proc. plus 4,9 proc. składki zdrowotnej należnej od pełnego dochodu. Dla wielu osób będzie to oznaczało po prostu podwyżkę podatków.

Ulga dla klasy średniej z pułapkami

Jak podkreśla, z ulgi dla klasy średniej nie skorzystają zleceniobiorcy, czyli osoby, które wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, przedsiębiorcy na podatku liniowym, a także ci, którzy są członkami zarządów czy też prokurentami spółek na zasadach powołania.

– Jeśli z tego tytułu otrzymują wynagrodzenie, jest to działalność wykonywana osobiście, ona również nie jest związana z ulgą dla klasy średniej – wylicza dr Antoni Kolek. – Tak że będzie sporo grup osób, które faktycznie nie będą mogły z tej ulgi dla klasy średniej skorzystać, a jeśli z niej nie skorzystają, to znaczy, że ich wynagrodzenie będzie obciążone i podatkiem dochodowym, i pełną, nieodliczalną składką zdrowotną.

Na koniec warto pamiętać, że firmy, czyli te podmioty, które mają się złożyć na pozostałych, zapowiedziały już podwyżki swoich usług. Docelowo więc nic im się zapewne złego nie stanie, a za wszystko zapłacą namniej uposażeni.

kaczyński pis wybory rzeszów fijołek porażka

Ile wynoszą zarobki Kaczyńskiego? Szokującą prawdę ujawniono dopiero teraz

anna powierza instagram

Zaskakujące słowa aktorki o „pokazywaniu cycka w internecie”. „Liczba lajków wzrasta”