w ,

Firmy masowo przechodzą na ryczałt ewidencjonowany. Tam czeka na nie kolejna pułapka

Polski Ład spowodował ucieczkę przedsiębiorców z podatku liniowego na ryczałt. To nie każdemu jednak się będzie opłacało. Szczególnie pewnej grupie.

polski ład kalkulator kwota wolna przed po
Po Polskim Ładzie, a konkretnie po zapowiadanych zyskach, nie ma już śladu. Zostaną tylko wysokie koszty życia, podatki i drożyzna. Fot. Freepik

Zmiany wrowadzone przez Polski Ład w przypadku niektórych grup społecznych są rewolucyjne. W przypadku innych powodują koszmarny chaos. Jest jednak pewna grupa podatników, która po przejściu na ryczałt może potem tego żałować.

Polski Ład. Ryczałt atrakcyjny, ale nie zawsze

Spora grupa przedsiebiorców stara się uciec przed wysoką składką zdrowotną, jaką trzeba płacić na podatku liniowym. Uciekają oczywiście na ryczałt. Taka forma rozliczania się z urzędem skarbowym powoduje jednak, że poza korzyściami pojawiają się też pewne komplikacje.

Jeśli mamy zamiars zmienić formę opodatkowania, musimy to zrobić najpóźniej do 21 lutego. Część przedsiębiorców jest zachwycona możliwością, jakie daje ryczałt ewidencjonowany. Jest tu jednak jeden haczyk, który dotyczy tych osób, które chcą kupić mieszkanie.

Takie osoby pojawiając się w banku mogą pocałować klamkę. Banki nie przepadają bowiem za tzw. ryczałtowcami. W ten sposób atrakcyjna z pozoru forma rozliczania podatków u rozwiązanie mające ulżyć drobnym ciułaczom, może przerodzić się w życiowy kłopot.

Marzysz o własnym M? Możesz być zawiedziony

Na czym konkretnie polega pułapka i dlaczego warto przemyśleć przejście na ryczałt? Trzeba pamiętać, że ta decyzja może mieć poważne konsekwencje, jeśli myślimy o własnym mieszkaniu. Banki niezbyt chętnie udzielają kredytów hipotecznym takim osobom.

Dlaczego tak jest? Przychody na takiej działalności są na zasadzie deklaracji, a ponoszone przez mikroprzedsiębiorców koszty nie są ewidencjonowane. To powoduje, że część wydatków jest przed bankami po prostu ukryta.

Taka sytuacja powoduje, że wzięcie kredytu może być problemem, bo instytucja bankowa nie jest w stanie ocenić realnie, jak wygląda sytuacja ekonomiczna wnioskującego o pieniądze. Są banki, które w ogóle nie udzielają kredytu mieszkaniowego ryczałtowcom.

Jest też dobra wiadomość. Na ryczałt przejdzie bardzo wiele mikrofirm, co spowoduje, że banki nie będą mogły tak restrykcyjnie do nich podchodzić. Będą zatem musiały w jakimś stopniu dostosować je do panujących na rynku pracy realiów, by nie utracić klientów, szczególnie, że na ryczałcie znajdą się wkrótce osoby bardzo dobrze zarabiające.

banaś kaczyński prokuratura zawiadomienie

Jarosław Kaczyński pod lupą prokuratury. Grożą mu 2 lata. „Nie ma miejsca dla świętych krów”

drożyzna tarcza antyinflacyjna fundacja weź pomóż

Drożyzna zaczyna dobijać Polaków. Puchną kolejki po żywność. „Jedna pani nie jadła trzy dni”