w , ,

Koszmarne kolejki do kantorów w Warszawie. Ludzie stoją po kilka godzin. Co się dzieje?

Część banków i kantorów w Polsce nie przyjmują ukraińskiej waluty. W ostatnich dniach ustawiają się ogromne kolejki do kantorów. Stoją w nich uchodźcy z Ukrainy.

kolejki do kantorów warszawa
Fot. Twitter / Michał Płociński (screen)

Ukraińska wojna spowodowała, że do Polski przybyło już około miliona uchodźców. Ucieczka przed kulami z karabinów i ciężkim ostrzałem artylerysjkim jest już za nimi. W Polsce mają teraz kolejny problem. Chodzi o wymianę hrywien na polskie złotówki.

Warszawa. Kolejki do kantorów mają kilkadziesiąt metrów. O co chodzi?

Część banków i kantorów w Polsce nie przyjmują ukraińskiej waluty. W ostatnich dniach ustawiają się ogromne kolejki do kantorów. Stoją w nich uchodźcy z Ukrainy, którym zależy na jak najszybszej wymiane ich waluty na naszą. Są z tym jednak spore problemy.

Obecnie 1 hrywna to równowartość około 15 groszy (kurs z 4 marca). Właściciele kantorów nie byli jednak przygotowani na masowy skup tej waluty, niektóre nawet nie są tym zainteresowane. Stało się po tym, jak do Polski przyjechały nagle setki tysięcy ludzi.

Dlaczego tak się dzieje? Chodzi o to, że na Ukrainie trwa wojna. Gdy kantory pozbędą się złotówek i skupią hrywny, potem nie będą miał co z taką ilością obcej waluty zrobić. Nikt bowiem nie będzie jej kupować. Drugim problemem jest też wysokie ryzyko kursowe. Możliwe, że gdy dojdzie do upadku tego kraju, waluta też się załamie.

Ukraińska waluta traci na wartości, ale złotówka też

Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował media, że ukraińska waluta mocno traci na wartości. W oświadczeniu biura rzecznika czytamy, że docierają do niego informacje o problemach związanych ze skupem ukraińskiej waluty. O sprawie pisał między innymi portal bankier.pl

Kolejnym problemem jest to, że niektóre kantory wprost oszukują i stosują wyjątkowo niekorzystne kursy wymiany. Mówi się nawet wprost o lichwiarstwie, bo część kantorów chce na tej sytuacji zarobić.

O sprawie został poinformowany premier Mateusz Morawiecki, a także prezes Narodowego Banku Polskiego. Polska oczekuje też szerokiej współpracy z Unią Europejską jeśli chodzi o udzielenie konkretnego wsparcia podczas kryzysu migracyjnego. Jednym z postulatów ma być interwencyjny skup ukraińskiej waluty od przybyszów.

castorama zwrot ile dni

Zwroty Castorama. Ile dni się czeka? Jakie są zasady? To musi wiedzieć każdy klient

strajk w zus wypłaty emerytur rent co z 500 plus czternasta emerytura zwiazek zawodowy

Czternasta emerytura. Oto oficjalna kwota dodatkowego świadczenia. Jest jeden haczyk