w ,

Analiza heurystyczna – czym jest i dlaczego jest tak ważna?

Warto wiedzieć co dokładnie oznacza ten termin, a także, dlaczego ma tak duże znaczenie. Spróbujemy to przybliżyć, robiąc to w możliwie jak najbardziej przystępny sposób.

analiza heurystyczna

Z optymalizacją konwersji i User Experience związanych jest wiele fachowych, specjalistycznych pojęć. Do tych, które wzbudzają niemałe poruszenie zwłaszcza w osobach dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą branżą, zalicza się heurystyki użyteczności. Obecnie każdy, kto chce zdobyć wiedzę w tym zakresie, może postawić na szkolenie z heurystyki użyteczności.

Czym jest analiza heurystyczna?

Analiza heurystyczna w odniesieniu do stron internetowych to proces, który polega na dokładnym poznaniu strony internetowej po to, aby wypisać ewentualne błędy. Wbrew skomplikowanej nazwie nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jest to element analizy eksperckiej, który nie generuje jednak zbyt dużych kosztów, a jednocześnie nie wymaga zbyt wiele czasu.

Dobrze przeprowadzona analiza heurystyczna jasno wskazuje, jakie błędy występują w danym serwisie, a więc nad czym należy popracować. Jest to coś, w co warto zainwestować, jeśli współczynnik konwersji naszej strony – na przykład sklepu – jest niezadowalający.

Jak nauczyć się analizy heurystycznej?

Samodzielne opanowanie analizy heurystycznej może okazać się zbyt dużym wyzwaniem. Na szczęście dzisiaj bez trudu można znaleźć prowadzone przez najlepszych fachowców heurystyki użyteczności.

Udział w takim kursie to najlepszy sposób na to, aby dowiedzieć się, jakie etapy powinna obejmować analiza heurystyczna i na co dokładnie trzeba zwrócić uwagę, aby wykonać ją tak, jak należy. Szkolenie takie z całą pewnością przyda się wszystkim pracującym w obszarze User Experience, a więc działań ukierunkowanych na wrażenia użytkownika.

Jakie elementy strony internetowej powinna obejmować analiza heurystyczna?

Dobrze przeprowadzona analiza heurystyczna powinna koncentrować się na sześciu najważniejszych obszarach, których wpływ na współczynnik konwersji jest największy. Zalicza się do nich:

  • dopasowanie;
  • klarowność;
  • komunikacja wartości;
  • wygoda;
  • zaufanie;
  • bodźce.

Jeśli chodzi o dopasowanie, to analiza ma odpowiedzieć przede wszystkim na pytanie, czy serwis zapewnia użytkownikom to, czego oni szukają. Należy sprawdzić, czy zawartość strony wpisuje się w meta opis znajdujący się w wynikach wyszukiwania, a także czy koresponduje z postami, jakie pojawiają się z mediach społecznościowych.

Klarowność odnosi się do przejrzystości witryny. Ważne jest, aby wszystkie CTA były wyraźnie widoczne, a użytkownik nie musiał ich szukać. Teksty znajdujące się na stronie powinny być możliwie jak najprostsze, a ewentualne zdjęcia i filmy muszą pasować do przekazów marketingowych. Nie ma tu miejsca na żadną przypadkowość.

Analiza heurystyczna jest niezwykle ważnym elementem pracy nad każdą witryną internetową. Pozwala wykryć ewentualne błędy, które muszą być usunięte po to, aby współczynnik konwersji się zwiększył.

Dlatego specjaliści w tym zakresie są bardzo pożądani. Heurystyki użyteczności szkolenie cieszy się nie bez powodu ogromną popularnością. To jeden z tych kursów, w których ukończenie naprawdę warto zainwestować.

strajk w zus wypłaty emerytur rent co z 500 plus czternasta emerytura zwiazek zawodowy

Czternasta emerytura. Oto oficjalna kwota dodatkowego świadczenia. Jest jeden haczyk

płyn lugola na receptę gemini

Polacy stoją w kolejkach do aptek po płyn Lugola. Lekarze ostrzegają! Czym grozi jego picie?