w , ,

HAHAHA!HAHAHA!

Choroba alkoholowa. Sprawdź, czy masz te objawy. To może być jej ostatnie stadium

Alkoholizm jest chorobą postępującą. Zaczyna się dość niewinnie i początkowo niczym nie różni się od picia według przyjętej przez społeczeństwo normy.

choroba alkoholowa objawy
Fot. materiały partnera

W miarę rozwoju, uzależnienie przybiera na sile, a stan alkoholika się pogarsza. Choroba alkoholowa stopniowo prowadzi do całkowitej degradacji życia fizycznego, społecznego, moralnego, psychicznego. Jeśli w porę nie zostanie rozpoczęte odpowiednie leczenie, może doprowadzić nawet do śmierci. Jak rozpoznać ostatnie stadium choroby alkoholowej?

Choroba alkoholowa. Objawy. Jak rozwija się uzależnienie?

Uzależnienie od alkoholu nie następuje z dnia na dzień. To choroba, która rozwija się stopniowo i etapami. Badacze uzależnień wyróżniają tzw. 4 fazy alkoholizmu. Każda z nich ma pewien charakterystyczny schemat zachowań.

 • faza wstępna (prealkoholowa) alkoholizmu;
 • faza ostrzegawcza alkoholizmu;
 • faza krytyczna alkoholizmu;
 • faza przewlekła alkoholizmu. 

Faza I – wstępna

Jest to pierwszy etap alkoholizmu. Zwykle trudny do wychwycenia, może trwać nawet kilkanaście lat. Na tym etapie spożywanie alkoholu ma charakter głównie towarzyski. Obserwuje się także stopniowy wzrost tolerancji na alkohol – człowiek potrzebuje coraz większej ilości trunku, aby osiągnąć stan upojenia.

Faza II – ostrzegawcza

Kolejną fazą jest faza ostrzegawcza. To, co jest najbardziej charakterystyczne dla tego etapu, to szukanie okazji do picia, a także inicjowanie jego spożycia.

Zaczyna się też tłumaczenie z picia (np. wymyślanie różnych historii „bo żona nie rozumie„, „bo szef w pracy się czepia” itd.). W fazie ostrzegawczej pojawiają się też próby ukrycia swojego picia. Uzależniony pije już nie tylko dla towarzystwa, ale również w samotności.

Faza III – krytyczna

Faza krytyczna alkoholizmu zaczyna się w momencie utraty kontroli nad ilością wypijanego alkoholu. Na tym etapie osoba uzależniona całkowicie przestaje się interesować swoimi sprawami domowymi, zawodowymi i społecznymi. Wszystko zaczyna koncentrować się wokół alkoholu, a cała reszta schodzi na drugi plan.

W tej fazie choroby alkoholowej bardzo często pojawia się ,,kac moralny”. Jednocześnie uzależniony zaprzecza, że ma jakiekolwiek problemy z alkoholem, oszukując przy tym siebie i innych. Nasilają się również konflikty małżeńskie (włącznie ze stosowaniem przemocy). Pojawiają się problemy zdrowotne, uzależniony zaniedbuje swój wygląd zewnętrzny.

Spada jego popęd seksualny. Fazę krytyczną charakteryzują również pierwsze fizyczne objawy uzależnienia, takie jak głód alkoholowy, czyli stan silnej, nieodpartej potrzeby spożycia alkoholu. Typowymi objawami dla tej fazy są również: spadek samooceny, stany depresyjne, poczucie bezradności oraz pustki.

Ostatnie stadium choroby alkoholowej – objawy neurologiczne

Ostatnim stadium choroby alkoholowej jest faza przewlekła, zwana również chroniczną. Dla tej fazy charakterystyczne są wielodniowe ciągi picia alkoholu. Okres picia się wydłuża, a okresy abstynencji skracają do minimum.

W tej fazie osoba uzależniona pije bez przerwy. Pojawia się spadek tolerancji na alkohol. Uzależniony zaczyna sięgać po coraz tańsze zamienniki alkoholu, na przykład denaturat.

Każda próba wyjścia z ciągu alkoholowego kończy się dotkliwym zespołem abstynenckim (drgawki, majaczenie, omamy, halucynacje, bóle głowy, wymioty, nudności itd.). Na tym etapie organizm jest już w bardzo złym stanie, ponieważ pojawia się szereg dolegliwości fizycznych, takich jak:

 • nadciśnienie tętnicze;
 • niewydolność lub marskość wątroby;
 • zaburzenia chodu, równowagi;
 • kołatanie serca;
 • drżenie mięśni;
 • apatia i utrata apetytu;
 • problemy ze snem;
 • wzmożona potliwość ciała.

Wśród powikłań psychicznych charakterystycznych dla ostatniego stadium alkoholizmu możemy wymienić:

 • drgawki alkoholowe (padaczka alkoholowa) – ataki padaczkowe, którym towarzyszy utrata przytomności, napady drgawkowe, przygryzanie języka;
 • halucynoza alkoholowa – postać psychozy alkoholowej, charakteryzującej się występowaniem omamów słuchowych;
 • majaczenie alkoholowe – stan zaburzeń świadomości z iluzjami, omamami oraz urojeniami;
 • zespoły urojeniowe (tzw. zespół Otella) – patologiczna zazdrość o partnera lub partnerkę;
 • zespół amnestyczny – zaburzenia pamięci przy jednoczesnym zachowaniu świadomości;
 • depresja;
 • próby samobójcze. 

Jakie są objawy przed śmiercią alkoholika?

Faza chroniczna i towarzyszące jej objawy są ostatnim stadium choroby alkoholowej, które mogą bezpośrednio doprowadzić do śmierci, jeśli osoba uzależniona nie podejmie leczenia. W przypadku kontynuowania picia objawy te będą postępować.

Im szybciej zaczniemy leczenie alkoholizmu, tym większe szanse na wyzdrowienie, jednak terapię można rozpocząć na każdym etapie i zawsze możliwy jest powrót alkoholika do pełnej trzeźwości.

Artykuł został przygotowany przez Ośrodek Nowe Życie specjalizujący się w leczeniu alkoholizmu i innych uzależnień.

waloryzacja 2021 tabela netto brutto ile dostaną emeryci podwyżka trzynastka czternastka bieda ostatnia wypłata czternastki

Marcowe przelewy z ZUS wywołują u seniorów wielkie emocje. Chodzi o wysokość „trzynastki”

robert lewandowski liga mistrzów

Czy Robert Lewandowski i jego Bayern wygrają Ligę Mistrzów?