w , ,

KOCHAM TO!KOCHAM TO! WTFWTF

Marcowe przelewy z ZUS wywołują u seniorów wielkie emocje. Chodzi o wysokość „trzynastki”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych powoli szykuje przelewy „trzynastek”. Warto wiedzieć, że na konta wpłynie seniorom więcej, niż zakładano wcześniej. Dlaczego?

waloryzacja 2021 tabela netto brutto ile dostaną emeryci podwyżka trzynastka czternastka bieda ostatnia wypłata czternastki

ZUS na dniach przeleje na konta seniorów tzw. trzynastki. Seniorzy, biorąc pod uwagę rosnące koszty życia i wysoką inflację, nie mogą się doczekać tych pieniędzy. Pierwsze środki trafią na ich konta już w tym tygodniu.

Trzynasta emerytura. Kiedy wypłata? Pieniądze już na dniach trafią na konta seniorów

W tym roku, dzięki decyzji rządu Mateusza Morawieckiego, trzynasta emerytura będzie wyjątkowo wysoka. Okazało się, że w związku z wysoką inflacją emeryci dostaną świadczenie dodatkowo pozbawione podatku PIT. To sprawi, że na kontach zagości jeszcze wyższy przelew z ZUS, niż się spodziewano.

Seniorzy muszą pamiętać, że aby trzynastą emeryturę dostać, nie muszą składać żadnego dodatkowego pisma ani wniosku. Przelewy z ZUS wychodzą z automatu wraz z kolejnym świadczeniem emerytalnym lub rentowym. Pieniądze trafią do każdego seniora do końca marca.

Pierwsze przelewy trzynastki powinny pojawić się na bankowych rachunkach seniorów do najbliższego piątku. Wiele osób będzie zdzwionych wysokością dodatku. Pieniędzy będzie nieco więcej, niż pierwotnie zakładano.

Wysokość świadczenia wyniesie tyle, ile obecnie obowiązująca minimalna emerytura. Tyle samo dostanie każdy senior. Dokładna wysokość to 1338,44 zł brutto, czyli równo 1217,98 zł na rękę

Trzynastka w 2022 roku wyjątkowo bez podatku PIT

Od kwoty brutto odjęta zostanie bowiem składka zdrowotna liczona po nowemu. Wyniesie ona 120,46 zł, czyli ponad dwa razy tyle, ile jeszcze rok temu. Składka na NFZ została podniesiona przez Polski Ład.

Aby zniwelować podwyżkę składki na NFZ, rząd zdecydował się zrezygnować z wpływów z podatku PIT jeśli chodzi o tegoroczną trzynastkę. To spowoduje, że w kieszeni seniora zostanie nawet 220 zł więcej

Pobranie podatku PIT zostalo zaniechane, ale tylko jednorazowo, co potwierdziła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Rząd nie miał wyjścia, bo seniorzy otrzymujący świadczenia w wysokości 2500 zł brutto i więcej dostałaby przez Polski Ład dużo mniej.

Pierwsze wypłaty pojawią się na kontach emerytów i rencistów już 1 kwietnia. Potem kolejne przelewy zostaną realizowane 5, 8 i 15 kwietnia. Niestety, niektóre osoby starsze dostaną swoje „trzynastki” po świętach, tj 20 i 25 kwietnia.

kaczyński pis urlop katedra wawel grób brata na wawelu miesięcznica smoleńska

Jarosław Kaczyński podjął bardzo ważną decyzję! „Sądzę, że sytuacja do tego dojrzewa”

choroba alkoholowa objawy

Choroba alkoholowa. Sprawdź, czy masz te objawy. To może być jej ostatnie stadium