w , ,

Oblężenie urzędów paszportowych. Czy Polacy myślą o wyprowadzce poza granice kraju?

W ostatnich kilku tygodniach obserwujemy wzmożony ruch w urzędach paszportowych w całym kraju. Sprzyja temu niestabilna sytuacja i negatywne nastroje.

kolejki paszport wniosek online
Fot. materiały partnera

Wynika to z faktu, że obecna niestabilna sytuacja na świecie, szczególnie ta za naszą wschodnią granicą, wpływa negatywnie na nastroje Polaków. Nie czują się dość bezpieczni i szukają alternatywnych miejsc na świecie, w których mogliby zyskać większą stabilizację niż w swojej ojczyźnie. Czy Polacy myślą teraz intensywniej o przeprowadzce, niż w latach ubiegłych?

Czekasz na paszport? Przygotuj się na długie kolejki

Mamy wiosnę, a to idealna pora roku na zmianę otoczenia i wyprowadzkę. Nie ona jest jednak powodem, dla którego wielu rodaków myśli nad wyjazdem z Polski. W ostatnich latach coraz mniej rodaków rozważało zamieszkanie za granicą. Większe zainteresowanie paszportami dało się zauważyć tylko w okresie przedwakacyjnym ze względu na sezon urlopowy i chęć Polaków do spędzenia wakacji za granicą, gdzie najczęściej poszukiwali pięknych plaż i słońca.

W tej chwili jednak, aby otrzymać paszport, musimy zaczekać na niego parę tygodni, gdy jeszcze niedawno było to ok. 14-21 dni. Dodatkowo powinniśmy przygotować się na kilkugodzinne stanie w kolejce, ponieważ urzędy paszportowe nie wyrabiają się z ilością chętnych.

Wynikiem tej sytuacji jest wojna na Ukrainie, która wywołuje w nas ogromny stres i każe zastanowić się nad bezpiecznym miejscem do życia dla siebie i swojej rodziny. Z nowych badań wynika, że Polacy na szczycie destynacji, w których mogliby zamieszkać, podają Szwajcarię.

Kraj też jest neutralny, co oznacza, że nie należy do UE ani do NATO, oferuje za to wysokie zarobki i przepiękne widoki zapierające dech w piersiach. Ale jednym z warunków, aby móc zamieszkać w niej na stałe, jest np. praca w firmie, która posiada tam swoją siedzibę.

Ponadto żeby przebywać na terenie Szwajcarii legalne, musisz się zameldować na jej terenie, jeśli chcesz tam zostać dłużej niż 90 dni. Trzeba też wziąć pod uwagę koszty utrzymania mieszkania, gdyż są bardzo wysokie, co może ostatecznie zniechęcać do wyjazdu do tego kraju.

Kolejne miejsce, które wydaje się Polakom atrakcyjne, to Włochy. Wyjątkowy klimat, architektura, zapraszające knajpki, kultura, wszystko to budzi w nas pozytywne skojarzenia i daje poczucie bezpieczeństwa. Często jednak przeszkodą do zamieszania we Włoszech może być bariera językowa oraz stosunkowo niewielka ilość ofert pracy.

Polacy obserwują, jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie

Nie wiadomo, jak rozwinie się wojna za naszą wschodnią granicą, jednak możemy być pewni, w kolejnych miesiącach liczba chętnych po paszport nie spadnie. Każdy będzie się przyglądał sytuacji, aby w razie konieczności podjąć szybką decyzję i udać się do innego kraju. Z pewnością najłatwiej mają osoby, które posiadają rodzinę za granicą, u której mogą się zatrzymać. Ale nie każdy posiada taką możliwość.

Jeśli jednak zapadła już decyzja o wyprowadzce, to nigdy nie jest to łatwe. Wiąże się ze zmianą miejsca i środowiska, w którym nieraz żyliśmy od momentu narodzin. Przeprowadzka, czy to do obcego kraju, czy tylko do innego miasta, wiąże się ze stresem i obawami, jak poradzimy sobie w nowym miejscu.

Zastanawiamy się, czy uda nam się zaaklimatyzować i znaleźć przyjaciół. Jeśli zdecydowałeś się na ten trudny krok, aby zaoszczędzić sobie kolejnego stresu, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się wyprowadzką.

Zalety firm przeprowadzkowych jest wiele

Firmy przeprowadzkowe posiadają własne samochody do przewożenia rzeczy i są specjalnie przeszkolone w pakowaniu delikatnych przedmiotów, takich jak szkło lub sprzęt elektroniczny, aby nie pękły podczas transportu.

Wiedzą również, jak załadować samochód, aby nic nie uszkodzić. Ponadto firmy przeprowadzkowe przede wszystkim mają doświadczenie przy przeprowadzkach, zatem wiele rzeczy, które dla ciebie stanowią problem, dla ekspertów w swojej dziedzinie mogą być bardzo proste do rozwiązania.

Poza tym nie każdy wie, że profesjonalne firmy nie tylko przewożą twoje rzeczy punktu A do B, ale także mogą zająć się pakowaniem rzeczy i odpowiednim ich posegregowaniem. Jeśli zabierasz ze sobą meble, również możesz o to poprosić specjalistów, którzy się tym z łatwością zajmą, a  następnie je pakują i dowiozą do nowego miejsca.

Jeśli zdecydujesz, że pewne przedmioty nie będą Ci potrzebne w nowym miejscu, zostaną zutylizowane. To jeszcze nie wszystko. Jeśli potrzebujesz, aby Twoje mieszkanie zostało dodatkowo zaopatrzone, np. w sprzęty AGD bądź inne przedmioty, także możesz to zlecić firmie przeprowadzkowej, która odbierze za ciebie zakupione rzeczy i dostarczy je pod wskazany adres.

Abyś czuł się bezpiecznie, profesjonalne firmy od przeprowadzek do twojego zlecenia dodaje polisę ubezpieczeniową, która ogranicza ryzyko związane z wypadkami losowymi. Tobie w tym wypadku pozostaje tylko planowanie swojego życia w nowym miejscu i przygotowywanie się do zmian, jakie są przed Tobą.

Artykuł przygotowała firma Transpec Przeprowadzki z Krakowa specjalizująca się w usługach przeprowadzkowych i transportowych.

trzecia dawka szczepionki pfizera skutki uboczne pfizer moderna astrazeneca badania szczepienia

W końcu wiemy, ile zaszczepionych osób zmarło na COVID-19. Ministerstwo podało oficjalne dane

stan zdrowia putina parkinson rak tarczycy

Stan zdrowia Putina daleki od ideału? Nowe zdjęcie jego szyi wskazuje, że może mieć za sobą…