w , ,

Leasing konsumencki czy kredyt: jak sfinansować zakup wymarzonego samochodu?

Nadszedł czas na zakup wymarzonego samochodu, jednak nie za gotówkę? Do wyboru masz nie tylko kredyt samochodowy, ale również leasing konsumencki.

leasing konsumencki samochodu czy się opłaca
Fot. materiały partnera

Chociaż oba rozwiązania są do siebie dość zbliżone, istnieją pewne różnice między nimi. Dowiedz się więcej o tych opcjach finansowania i wybierz rozwiązanie najlepiej wpisujące się w twoje oczekiwania.

Czy wiesz, że mało kto decyduje się na zakup samochodu – także używanego – za gotówkę? Większość osób korzysta z zewnętrznych form finansowania, które pozwalają na nabycie pojazdu bez konieczności „wykładania” wysokich kwot na starcie. Chociaż większość decyduje się na kredyt samochodowy, niektórzy korzystają z leasingu kojarzącego się głównie z przedsiębiorstwami.

Leasing konsumencki – czy warto?

 Leasing konsumencki działa podobnie jak leasing dla firm. Jego istotą jest możliwość użytkowania pojazdu przekazanego przez leasingodawcę w zamian za miesięczne opłaty. Po zakończeniu umowy istnieje możliwość wykupienia auta za ustaloną kwotę.

Ciekawą formą leasingu konsumenckiego – szczególnie dla osób, którym zależy na niskiej racie – jest KINTO One Leasing konsumencki dostępny w Toyota Leasing. Jego cechą charakterystyczną jest dużo niższa rata, ponieważ leasingobiorca spłaca jedynie kwotę, która odpowiada rzeczywistej utracie wartości auta. Dodatkowym atutem jest możliwość wymiany pojazdy na nowy bez konieczności angażowania dodatkowej gotówki.

Na leasing konsumencki warto się zdecydować, gdy:

  • zależy ci na niskiej racie,
  • chcesz zdecydować, czy po zakończeniu umowy wykupisz pojazd,
  • nie zależy ci na byciu współwłaścicielem samochodu,
  • chcesz skorzystać z uproszczonych procedur.

To także dobre rozwiązanie, gdy nie chcesz tracić zdolności kredytowej. Warto bowiem mieć świadomość, że leasing konsumencki – w przeciwieństwie do kredytu – nie wpływa na jej obniżenie. Traktowany jest bowiem jako usługa abonamentowa.

Kredyt samochodowy – za i przeciw

Kredyt samochodowy to bardzo popularne rozwiązanie, z którego korzysta większość Polaków planujących zakup auta. Dlaczego? Wynika to głównie z niedostatecznego rozeznania się na rynku finansowym.

Na kredyt samochodowy warto zdecydować się wówczas, gdy:

  • nie zależy ci na zachowaniu zdolności kredytowej, np. w najbliższym czasie nie planujesz zaciągnięcia kolejnego zobowiązania,
  • chcesz budować historię kredytową, aby za jakiś czas zaciągnąć kredyt hipoteczny,
  • chcesz stać się właścicielem auta po spłacie zobowiązania.

Leasing czy kredyt?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, która forma finansowania będzie korzystniejsza. Koszty często bywają porównywalne (trzeba jednak przeanalizować konkretne oferty), dlatego należy uwzględnić inne kryteria.

Leasing konsumencki z niską ratą docenią te osoby, które wolą stale wymieniać pojazdy na nowe będące na gwarancji producenta. Natomiast kredyt samochodowy będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, które przywiązują się do samochodów i nie chcą zmieniać ich co 3-4 lata.

Prezydent dużego miasta miał wypadek. Jest przytomny, stwierdzono liczne złamania

podwyżka składek ZUS

Rząd szykuje rekordową podwyżkę składek na ZUS. Wiele małych firm może upaść