w , ,

Kredyt hipoteczny na mieszkanie – czym jest kredyt hipoteczny i jak go uzyskać?

Zakup mieszkania to marzenie wielu młodych ludzi oraz rodzin. Posiadanie własnego lokum jest bowiem jednym ze standardów komfortu i jakości życia.

kredyt hipoteczny 2022 kalkulator

Ceny nieruchomości są jednak wysokie i raczej nie zanosi się na żadne zmiany w tej kwestii. Często przyszli nabywcy nie dysponują odpowiednią kwotą, wobec czego potrzebują solidnego wsparcia finansowego. Z pomocą przychodzą rzecz jasna banki, a dokładniej kredyt hipoteczny. Czym zatem jest i jak go uzyskać?

Kupno mieszkania to najczęściej ogromny wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Nie da się ukryć, że jest to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Niestety, taka kwota często przekracza możliwości finansowe obywateli. Szczególnie tyczy się to osób młodych, które dopiero rozpoczynają życie zawodowe i są na samym początku swojej kariery. Nie oznacza to jednak, że całkowicie muszą oni zrezygnować z marzeń o własnym kącie. W tym celu służyć mają między innymi kredyty hipoteczne oferowane przez instytucje bankowe. Jest to sposób na szybszy zakup nieruchomości rozciągnięty w czasie. Zatem jak uzyskać kredyt na mieszkanie?

Kredyt hipoteczny – czym jest?

Kredyt hipoteczny, mówiąc najprościej, oznacza udzielenie przez bank finansów na zakup mieszkania, budowę domu czy zakup działki. Zabezpieczeniem wierzytelności staje się natomiast dana nieruchomość, na którą wierzyciel udzielił środków. Kredytobiorca natomiast podpisuje umowę z instytucją finansową i zobowiązuje się do spłacania rat w wyznaczonym terminie przez odpowiednio długi okres czasu.

Kredyt hipoteczny jest zatem długofalowym zobowiązaniem pieniężnym. Decyzja o jego zaciągnięciu powinna być zatem rzetelnie przeanalizowana. Jednak, aby uzyskać kredyt na mieszkanie lub budowę domu, bank wymaga od wnioskodawcy posiadania zdolności kredytowej. Czym jest i jak ją uzyskać?

Kredyt hipoteczny na mieszkanie – jak go uzyskać?

Uzyskanie kredytu hipotecznego wymaga od wnioskodawcy przedstawienia zdolności kredytowej. Dlaczego? Właśnie w taki sposób bank weryfikuje możliwości finansowe klienta oraz sprawdza jego wiarygodność. Dzięki temu może oszacować, czy dana osoba będzie w stanie wywiązać się w umowy i spłacać raty w terminie. Jest istotne dla instytucji bankowych, ponieważ pozwala ograniczyć ryzyko potencjalnych strat.

Zdolność kredytowa – co na nią wpływa?

Najważniejszym aspektem zdolności kredytowej jest dochód netto, czyli tzw. wynagrodzenie na rękę. Jednak wartość, która jest uwzględniana przez bank, dotyczy kwoty po odliczeniu kosztów związanych z utrzymaniem, do których zalicza się m.in.:

  • rachunki za prąd, gaz, wodę;
  • opłaty za internet, telefon;
  • wydatki na wyżywienie;
  • konieczność płacenia alimentów;
  • inne regularne wydatki.

Zasada jest w tym przypadku prosta: im dochód jest większy, a koszty utrzymania niższe, tym większa jest zdolność kredytowa, a szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego rosną.

Na zdolność kredytową wnioskodawcy wpływa także jego forma zatrudnienia. Za najbardziej stabilną uznaje się umowę o pracę lub prowadzenie firmy, której dochód przez ostatnie 12 miesięcy utrzymywał się na stałym poziomie. Istotna jest także historia kredytowa klienta oraz jego obecnie zaciągnięte zobowiązania finansowe.

Kredyt hipoteczny – wkład własny

Obok zdolności kredytowej konsument kredytu musi także posiadać wkład własny. Jest to bowiem jeden z wymogów ubiegania się o kredyt hipoteczny. Oznacza to, że wnioskodawca musi posiadać odpowiednią, zgromadzoną sumę pieniędzy.

Jej wysokość uzależniona jest przede wszystkim od wartości nieruchomości. Wkład własny wyliczany jest procentowo, a najczęstszą wartością wymaganą przez banki jest 20%.

Kredyt na mieszkanie jest zatem ważną decyzją, która łączy się z ogromną odpowiedzialnością. W końcu wiąże on nas umową na kilka lub nierzadko i kilkadziesiąt lat. W związku z tym, przed złożeniem wniosku warto dokładnie przemyśleć wszystkie ważne aspekty oraz elementy.

talerzyki urodzinowe dla dzieci diy

Jak skomponować dekoracje urodzinowe? Zainspiruj się!

dziecko boi się dentysty forum co zrobić

Dziecko boi się dentysty. Co zrobić? Najlepsze sposoby na oswojenie dziecka z wizytą u stomatologa