w , ,

WTFWTF

Ile kosztuje przeprawa promowa w Świnoujściu? Częstotliwość kursowania i cennik

Miasto położone jest na trzech dużych wyspach, dlatego oczywistym połączeniem między nimi są dwie przeprawy promowe zapewniane przez Żeglugę Świnoujską.

przeprawy promowe w świnoujściu kamery
Fot. materiały partnera

Świnoujście to najdalej na północny zachód wysunięte miasto w Polsce. Znajduje się nad cieśniną Świną, która łączy Zalew Szczeciński z Zatoką Pomorską (Morze Bałtyckie). Miasto położone jest na trzech dużych wyspach – Karsibór, Uznam i Wolin, oraz na 44 mniejszych wyspach i wysepkach. Z tego względu oczywistym połączeniem między nimi są dwie przeprawy promowe, zapewniane przez Żeglugę Świnoujską.

Świnoujście. Przeprawa promowa. Promy „Bielik”

Promy „Bielik” zapewniają komunikację pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w północnej części miasta. Ten prom jest udostępniony dla ruchu lokalnego. W godzinach 3:40 – 23:20 mogą z nich korzystać wyłącznie pojazdy jednośladowe i samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3 ton, należące do mieszkańców miasta i osób prowadzących na jego terenie działalność gospodarczą.

Promem mogą również poruszać się piesi, którzy nie muszą być mieszkańcami Świnoujścia. W pozostałych godzinach nocnych, to znaczy pomiędzy 23:20 a 3:40, z przeprawy mogą korzystać również pojazdy spoza miasta, w tym samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3 ton.

Od godziny 0:00 do 4:20 kursuje jeden statek promowy, który odpływa co 40 minut z każdego brzegu według rozkładu kursów. W pozostałych godzinach kursują dwa statki, dlatego można skorzystać z przeprawy co 20 minut z każdego brzegu. W przypadku wystąpienia kolejek na przeprawie, w godzinach od 6:00 do 17:00 kursuje dodatkowy, trzeci statek promowy.

Przeprawa promowa Świnoujście. Promy „Karsibór”

Druga przeprawa, czyli prom Karsibór, również kursuje pomiędzy wyspą Wolin a wyspą Uznam, przez cieśninę Świnę. Znajduje się ona w południowej części miasta. Jest nazywana również przeprawą promową „Centrum„.

Obsługuje wszystkie pojazdy spoza Świnoujścia, łącznie z samochodami ciężarowymi, dlatego często turyści muszą dłużej czekać na przeprawę samochodową niż lokalni mieszkańcy. Warto pamiętać, że turyści piesi mogą się przeprawić również statkami promowymi „Bielik„, bo rozgraniczenie na turystów i mieszkańców miasta obowiązuje jedynie w przypadku przeprawy samochodem.

Statki promowe kursują co pół godziny od 5:00 do północy, a w przypadku wystąpienia kolejek na przeprawie — bez przerwy. W niedziele i święta prom odpływa o pełnej godziny ze Świnoujścia i o połówkach godzin z Ognicy.

Koszt przepraw promowych w Świnoujściu

Położenie geograficzne miasta na wielu wyspach oraz brak stałej komunikacji pomiędzy nimi to niewątpliwie problem zarówno dla mieszkańców, turystów, jak i dla samorządu. Konieczne jest zapewnienie zarówno mieszkańcom miasta, jak i turystom, możliwości swobodnego poruszania się w obrębie Świnoujścia.

Największą przeszkodą jest brak lądowego połączenia pomiędzy wyspami Uznam a Wolin. Na całej długości cieśniny nie ma również żadnego mostu drogowego ani kładki pieszej. Z tego względu niemożliwe jest na przykład objechanie dookoła cieśniny Świny i tym samym przeprawienie się na jej drugi brzeg w innym miejscu.

Z tego powodu obie działające w mieście przeprawy promowe są udostępnione za darmo zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców Świnoujścia.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z promy24.com

najlepsza plaża w polsce

Najpiękniejsze nadmorskie plaże nad Bałtykiem, nad którymi warto wypocząć

zus polski ład zapaść 500 plus

ZUS. 16 sierpnia mija ważny termin! Trzeba złożyć wniosek, bo pieniądze przepadną