w ,

Zabraknie mleka w sklepach? Jego producenci przestrzegają: „Nadciąga katastrofa”

Producenci mleka i jego przetworów są załamani. Ich zdaniem jesieni i zimy należy wypatrywać z niepokojem. Może bowiem zabraknąć tego produktu w sklepach.

zabraknie mleka w sklepach
Fot. Freepik

Cała polska branża mleczarska ujawniła, że rynek mleka w naszym kraju stoi nad przepaścią. Wysokie ceny prądu i gazu oraz trudności finansowe zakładów przetwórstwa mlecznego wynikające z rosnących obciążeń mogą spowodować braki mleka w sklepach.

Zabraknie mleka w sklepach? Branża nie ma złudzeń

Rynek mleka w Polsce czeka katastrofa – twierdzą producenci i inni przedstawiciele branży. Produkcja w naszym kraju stanie wkrótce nad przepaścią. Kondycja finansowa zakładów mleczarskich jest coraz gorsza z powodu kryzysu gospodarczego. Najgorsze jednak dopiero przed nami.

Spółdzielnie mleczarskie w całym kraju wystosowały już do rządu pilny apel o zmiany w przepisach. Powodem bezpośrednim mającym zaburzyć dostawy mleka do sklepów są zapowiadane przerwy w dostawach energii do zakładów. Prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka patrzy na to z niepokojem.

Rząd ignoruje apele branży. „Konsekwencje mogą być opłakane”

Rząd nie podejmuje aktywnych działań na rzecz objęcia ochroną naszej branży przed czynnikami mającymi negatywny wpływ na działalność nie tylko zakładów przetwórczych, ale także rolników, producentów mleka – stwierdził prezes ZPPM Marcin Hydzik w rozmowie z portalem Wiadomości Handlowe. Wszelkie pisma wysyłane do premiera pozostają bez odpowiedzi.

Ograniczenie dostaw energii elektrycznej czy gazu sprawi, że załamaniu ulegnie cały proces produkcji mleka i przetworów. Brak możliwości jego przechowywania sprawi z kolei straty po stronie hodowców, bo mleko nie będzie przez zakłady odbierane.

W najbliższym czasie, jeśli nic się nie zmieni, w sklepach nie znajdziemy nie tylko mleka, ale i jogurtów, maślanki czy innych produktów. Branża liczy, że politycy pójdą po rozum do głowy i zaczną cokolwiek robić w kierunku ochrony rodzimych zakładów i całego przetwórstwa uznając go za istotny dla rozwoju kraju.

bronisław komorowski platforma konserwatywne skrzydło PO wyrzucenie posłów

Ostre słowa Bronisława Komorowskiego w Onecie. „Jego deklaracje są niepokojące”

Nie żyje aktor z serialu „Klan” i „Barwy szczęścia”. „Składamy wyrazy współczucia”