w ,

Chomikuj. Wyrok sądu mówi jasno. TO KONIEC! Co teraz stanie się z portalem?

Sąd Najwyższy nakazał właścicielowi portalu Chomikuj.pl usuwanie lub blokowanie wszelkich materiałów, które naruszają prawa autorskie. Co teraz stanie się z portalem?

chomikuj wyrok sądu
Sąd Najwyższy wydał niekorzystny dla portalu wyrok. Jaka przyszłość czeka popularną witrynę? fot. burbonik.pl

Chomikuj.pl to niezwykle popularna strona w polskim internecie. Od lat służy użytkownikom do wymiany plików, jednak większość wykorzystywała ją do udostępniania nielegalnych plików objętych prawem autorskim (filmy, seriale, muzyka). Właśnie zapadł niekorzystny dla portalu wyrok sądu.

Chomikuj. Wyrok nie po myśli właścicieli i internautów

Zdaniem sądu, który wydał wyrok w sprawie portalu, działalność Chomikuj.pl wiąże się z „bezpośrednim naruszycielem praw autorskich„. Wyrok Sądu Najwyższego wskazał, że wszystkie „platformy udostępniające nielegalne treści swoich użytkowników będą pociągane do odpowiedzialności„.

Jak się okazuje, właściciel portalu musi podjąć niezwłocznie działania, które spowodują, że z serwisu zostaną usunięte wszelkie materiały i pliki, które naruszają prawo. Sąd Najwyższy w treści orzeczenia uzasadnił, że usługodawca będzie zobowiązany do niezwłocznego usunięcia danych treści albo nałożenia na nie blokady w celu przeciwdziałania dalszym naruszeniom prawa.

Chomikuj przegrało. Co dalej?

Pliki nielegalnie udostępnione będą musiały być usunięte lub zablokowane tylko wtedy, gdy właściciel praw autorskich zgłosi ich naruszenie. – Wyrok jest precedensowy, kończy trwający ponad 10 lat spór SFP z właścicielem serwisu Chomikuj.pl, który kilka razy zmieniał jurysdykcję, żeby tylko uciec od odpowiedzialności. To się jednak nie udało – stwierdził po ogłoszeniu wyroku Dominik Skoczek, dyrektor w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Wydając wyrok w sprawie portalu Chomikuj.pl Sąd Najwyższy opierał się na orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE (wyrok z dnia 22 czerwca 2021 roku). Dotyczył on działalności platformy YouTube i Cyando.

granica polsko-białoruska uchodźcy z afganistanu morawiecki

Mateusz Morawiecki do dymisji? Ujawniono datę końca urzędowania. „Będzie premierem do…”

elzbieta ii wizerunek na niebie

Dziwne zjawisko na niebie tuż po śmierci Elżbiety II. Brytyjka w szoku: „Spanikowałam…”