w ,

PILNE. Ogłoszono „okres zagrożenia” w Polsce. Wyjaśniamy, o co chodzi i kogo dotyczy

PSE Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły stan zagrożenia związany z zapotrzebowaniem na energię. Przypadnie on na piątek 23 września w godzinach od 19 do 21.

PSE Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły stan zagrożenia. Komunikat ten nie będzie miał bezpośredniego wpływu na dostarczanie energii elektrycznej do gospodarstw domowych. To jednak wyraźny i niepokojący sygnał dla jednostek mocowych.

Okres zagrożenia w Polskiej energetyce. Dotyczy piątku 23 września

Taka sytuacja ma miejsce w naszym kraju pierwszy raz w historii. W piątek, 23 września 2022 r. nastąpią łącznie dwa okresy zagrożenia na rynku mocy: w godz. 19-20 i 20-21. Jest to sygnał tylko dla jednostek rynku mocy, by w tych godzinach zrealizowały swoje obowiązki mocowe.

Ogłoszenie okresu zagrożenia nie ma wpływu na odbiorców energii elektrycznej, chyba że uczestniczą w rynku mocy jako jednostki redukcji zapotrzebowania. Ogłoszenie okresu zagrożenia wynika z braku wystarczającej rezerwy w systemie.

Sytuacja jest spowodowana ubytkami awaryjnymi jednostek wytwórczych oraz niską generacją OZE, zwłaszcza w szczycie wieczornym. Na pomoc we wspomnianych godzinach ruszą krajowe elektrownie. Blackoutu i wyłączeń prądu jednak nie będzie.

Ogłoszenie okresu jest konieczne, aby wytwórcy objęci obowiązkiem wytwórczym (za który otrzymują środki) zrealizowali w tych godzinach swoje zlecenia na produkcję energii i tym samym odbudowali rezerwę energii.

kto nie może jeść jajek

Kto nie może jeść jajek? Dietetycy mówią wprost. Te osoby powinny unikać ich jak ognia

kasprzykowski telewizja klamie spektakl

Ostre słowa Kasprzykowskiego. „My wierzymy w te bajki, nawet nie czujemy, że jesteśmy okłamywani”