w

W USA ogłoszono czerwony alarm. Gwardia Narodowa postawiona w stan pełnej gotowości

Floryda postawiona w stan gotowości. Do wybrzeża Stanów Zjednoczonych zbliża się sztorm tropikalny Ian, który gwałtownie przybiera na sile. Mieszkańcy przygotowują się na najgorsze.

sztorm huragan ian floryda
Fot. Twitter

Tropikalny sztorm Ian gwałtownie nabiera mocy i już na początku kolejnego tygodnia prawdopodobnie uderzy w wybrzeże Florydy. Synoptycy nie pozostawiają złudzeń – mieszkańcy są w niebezpieczeństwie. Rząd postawił Gwardię Narodową w stan pełnej gotowości.

Ian zbliża się do wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Alarm w USA

Na początku tygodnia Ian może uderzyć we Florydę już jako duży huragan – pottwierdzili synoptycy ze Stanów Zjednoczonych. Gubernator stanu ogłosił stan wyjątkowy na terenie Florydy i postawił w gotowości całą Gwardię Narodową. Skutki kataklizmu mogą być dramatyczne.

Zgodnie ze wstępnymi analizami synoptyków i specjalistów od huraganów, obecny sztorm ma wszelkie warunki do tego, aby w szybkim tempie zamienić się w siejący strach i śmierć huragan. Mieszkańcy całego stanu zostali poproszeni o rozpoczęcie przygotowań.

Obecnie specjaliści starają się obserwować trasę, po której przemieszcza się sztorm Ian. Nie są jeszcze pewni, którą część Florydy dotknie najgorszy wiatr. Eksperci z National Hurricane Center nie mają jednak dobrych wieści – wiatr przybiera cały czas na sile i stanie się huraganem zanim jeszcze uderzy w brzeg stanu.

Amerykanie szykują się na najgorszy scenariusz

Synoptycy przewidują, że wiatr uderzy we Florydę już w najbliższy wtorek. – Za wcześnie jeszcze, by stwierdzić jednoznacznie, czy będzie to problem południowo-wschodniej Florydy, czy też kataklizm dotknie centralnej Florydy, a może nawet całego stanu – potwierdzili eksperci z National Hurricane Center w Miami.

Mieszkańcy Florydy od kilku dni przygotowują się na skutki huraganu. Rosną kolejki w sklepach. Ludzie stoją od bladego świtu i robią zapasy. Kupują wszystko, co się da – jedzenie, wodę, a nawet agregaty prądotwórcze. Inni kupują deski w celu zabezpieczenia okien w domach.

Ogłoszenie stanu wyjątkowego dla Florydy ogłosił sam prezydent USA Joe Biden. Departament Bezpieczeństwa Krajowego i Federalną Agencję Zarządzania Kryzysowego ma teraz obowiązek koordynowania wszystkich działań nie tylko zabezpieczających ludzi i mienie, ale też późniejszych związanych z usuwaniem skutków huraganu.

czy rosja zaatakuje polske grozby putina

Niepokojący plan Władimira Putina ujawniony. Wszystko wydarzy się już 30 września

Prezenterka dostała udaru podczas programu na żywo. Nagranie pokazuje pierwsze objawy