w ,

Rząd uruchomi kolejne pieniądze na emerytów. Wprowadzi dodatek w wysokości 1800 zł

Politycy dwoją się i troją w wymyślaniu sposobu na to, aby seniorzy byli aktywni i pracowali mimo pobierania świadczenia z ZUS. Szykuje się kolejny dodatek.

stagflacja emerytura bez podatku nie do ręki bezgotówkowo poczta polska zus tylko na konto

Rządzący chcą jak najprędzej wprowadzić mechanizmy, które pozwolą zaktywizować osoby starsze i zachęcić je do pozostania w pracy. Szykuje się kolejne spore dofinansowanie. Mowa o kwocie nawet 1800 zł za zatrudnienie emeryta.

1800 zł nowego dodatku. Kto się załapie?

W ramach nowego planu pieniądze w wysokości 1800 zł trafią do firm, a nie kieszeni seniorów. Mechanizm ma stworzyć zachętę dla przedsiębiorców, aby ci chcieli zatrudnić osobę starszą. Jak czytamy w gazecie „Fakt„, trwają już prace nad ustawą, której celem jest właśnie zaktywizowanie starszej części rodaków.

Jedną z „priorytetowych” grup są seniorzy, którzy są w wieku emerytalnym. W związku z tym rząd ma rozważać wprowadzenie dofinansowania w wysokości 1800 zł za zatrudnienie emeryta. Politycy stworzą tym samym formę dofinansowania przedsiębiorstw, które dzięki temu mają być bardziej skłonne do tego, aby nie pozbywać się starszych pracowników.

Pytanie brzmi jednak, czy seniorzy będą aż tak skłonni, by kontynuować pracę po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. Poza tym dodatek 1800 zł na emeryta nie sprawi, że taki senior otrzyma podwyżkę z tych środków. Dopłata za zatrudnienie emeryta ma być też wypłacana firmie jedynie przez dwa lata.

1800 zł na zatrudnienie emeryta. Jest jedno ale…

Patrząc oczami przedsiębiorcy nowy pomysł rządu brzmi nawet kusząco. Ważne będzie jednak dopełnienie kilku formalności. Dodatek zostanie wypłacony firmie, jeśli ta zatrudni seniora do tej pory bezrobotnego, który jeszcze nie zdążył przejść na utrzymanie państwa. Jest to pierwszy poważny mankament tego rozwiązania.

Jest też drugi poważny problem. Firma dostawać będzie dopłatę tylko przez 24 miesiące. Wsparcie się skończy po tym okresie, ale przedsiębiorstwo będzie miało obowiązek utrzymać w pracy zatrudnioną osobę jeszcze przez kolejny rok.

Rząd zapowiadał, że nie chce podwyższać wieku emerytalnego. Jego obniżenie było jedną z kluczowych reform, która sprawiła, że PiS jest dziś u steru władzy. W zamian politycy chcą stworzyć system zachęt, aby skłonić seniorów do pozostania dłużej na rynku pracy. To też przełoży się na wysokość świadczeń.

metka łososiowa gis ostrzeżenie

Masz ją w lodówce? Lepiej wyrzuć do kosza! GIS ostrzega przed zatruciem groźną bakterią

franciszek rakowski epidemia koronawirus

Czy to się nigdy nie skończy? Ekspert nie pozostawia złudzeń. „To jest ostatnia…”