w

Geopolityka. Książki, które trzeba przeczytać. Oto lista najciekawszych pozycji

Wojna na Ukrainie spowodowała, że Polacy chętnie sięgają o książki o geopolityce. Do tej pory temat ten nie budził takiego zainteresowania, choć powinien.

książki bartosiak zychowicz wolski

W ostatnich miesiącach geopolityka wzbudza ogromne zainteresowanie zarówno wśród mediów, jak i opinii publicznej i zwykłych Polaków. Ogromne przemiany zachodzące w polskiej armii oraz niepewność czy wojna tuż przy naszych granicach – to wszystko powoduje, że chętniej sięgamy po książki o tej tematyce.

Wiadomo, że dla większości pierwszym źródłem wiedzy jest internet, ale coraz częściej Polacy sięgają też po książki, których tematem jest właśnie szeroko pojęta geopolityka. Od jakich książek warto zacząć? Polecamy publikacje idealne do rozpoczęcia przygody z tym tematem. Są to w niektórych przypadkach pozycje wręcz obowiązkowe.

Geopolityka. Co to jest? Definicja

Nie da się ukryć, że świat, w którym żyjemy, ulega coraz szybszym i nie do końca korzystnym zmianom. Tego typu globalne zjawiska są jednak czymś normalnym i na trwałe wpisanym w funkcjonowanie świata. Takie sytuacje nie pozostają jednak obojętne na kraje oraz na obywateli, zmuszając między innymi do zadawania pytań dotyczących przyszłości.

Na te wątpliwości, poprzez analizowanie i wyjaśnianie zachodzących zjawisk, przewidywanie ich konsekwencji oraz pokazywanie, jaki wpływ warunki geograficzne mają na decyzje polityczne, stara się odpowiadać właśnie geopolityka. Do tej pory Polacy aż tak nie interesowali się tym tematem. Bo nie musieli.

W Polsce zwiększone zainteresowanie tą dziedziną zrodziło się za sprawą kilku czynników. Pierwszym i najważniejszym jest z pewnością sytuacja na Ukrainie i niepewność co do przyszłości tego konfliktu, a co za tym idzie bezpieczeństwa naszego kraju. Sytuacja na froncie jest wyjątkowo dynamiczna i niemal wszyscy śledzą losy tego konfliktu za pomocą środków masowego przekazu.

Armia Nowego Wzoru, wojna mocarstw i III wojna światowa

Kolejnym mogła być prezentacja koncepcji Armii Nowego Wzoru. Temat ten od samego początku wzbudzał emocje. Koncepcja obrazuje, jak powinna prezentować się polska armia, do czego miałaby służyć i jakie zdolności posiadać, by była armią XXI wieku. Pomysł ten powstał w ramach projektu badawczego Dwudziesta Wojna.

Jest to projekt podlegający pod think tank Strategy&Future stworzony przez dr Jacka Bartosiaka, który dotyczy potencjalnych kryzysów związanych z bezpieczeństwem międzynarodowym i miejsca Polski w tej nowej rzeczywistości.

Ostatnim, ale równie ważnym czynnikiem, który był zapalnikiem do wzrostu zainteresowania sprawami geopolitycznymi, było zaprezentowanie pod koniec października 2022 roku założeń ustawy o obronie ojczyzny.

Planowane zmiany, jakie miałyby zajść w związku z tym polskiej armii, wzbudziły wiele skrajnych emocji wśród Polaków. Obywatele naszego kraju byli przekonani, że nadchodzi wojna, która może bezpośrednio dotknąć i nas.

Geopolityka. Książki obowiązkowe, które warto znać

Nie ma właściwie dnia, aby w mediach nie pokazywano nam czołgów, opancerzonych wozów i obrazków z wojny. Wzmożone zainteresowanie tematami związanymi z wojskiem, obronnością oraz geopolityką nie słabnie. Wręcz przeciwnie!

Sprawy te wydają się być coraz bardziej popularne, a głód wiedzy na ich temat coraz większy. Nie ma się co dziwić. To, co dzieje się tuż za naszą wschodnią granicą nie napawa optymizmem.

Informacji związanych z geopolityką warto szukać w wartościowych książkach, które polecane są przez fachowców. Poniżej zbiór najlepszych źródeł wiedzy z tego zakresu. To oczywiście tylko niewielka część dostępnych w księgarniach pozycji.

  • Najlepsze miejsce na świecie„. Nowa książka Jacka Bartosiaka, która swoją premierę będzie miała w marcu 2023 roku.
  • Ziemia i państwo„. Eugeniusz Romer
  • Spokojnie o wojnie„. Jarosław Wolski (twórca kanału „WoW – Wolski o Wojnie” na YouTube) stawia w swojej książce otwarte pytania. Czy Rosja nas zaatakuje? Czy NATO nam pomoże? Czy Polska jest gotowa do obrony? Jak można przygotować się na inwazję.

  • Samotność strategiczna Polski„. Marek Budzisz w swojej książce nakłania do przemyślenia kwestii szans Polski w potencjalnym konflikcie w momencie, gdy okaże się, że nasi sojusznicy mają jednak inne interesy, niż my.
  • Nadchodzi III wojna światowa„. Wspólna praca Jacka Bartosiaka i Piotra Zychowicza (twórcy kanału „Historia Realna” na YouTube) dotycząca gwarancji bezpieczeństwa USA. Autorzy próbują szukać odpowiedzi na pytanie, na jakich sojuszników może liczyć Polska i czy naszemu krajowi grozi rosyjska agresja.

  • Rzeczpospolita, między lądem a morzem. O wojnie i pokoju„. W tej pozycji Jacek Bartosiak udowadnia, że świat znalazł się na krawędzi nieodwracalnych zmian, które ostatecznie zbudują nowy światowy porządek. Te zawirowania dotkną prędzej czy później również Polskę.
  • Demokratyczne ideały a rzeczywistość„. Halford Mackinder
  • Armia Nowego Wzoru. Założenia a rzeczywistość. Analiza koncepcji” Autorem pozycji jest Krzysztof Wojczal. Książka opisująca koncepcję Armii Nowego Wzoru oraz tzw. planu polskiej bitwy manewrowej.
  • Więźniowie geografii czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce i geopolityce„. Tim Marshall
  • Geopolityczne trzęsienie ziemi. Jak rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła świat” – zbiór publikacji poświęconych wojnie na Ukrainie autorstwa publicystów z Nowej Konfederacji.

zaradny finansowo blog

200 zł oszczędności na paliwie co miesiąc. Kierowca zdradził pięć skutecznych trików

Nie żyje senator i działacz Platformy Obywatelskiej. Zmarł w wieku 52 lat