w

PILNE. Putin zwołuje nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej

Po tym, jak rzekomo ukraińscy żołnierze przekroczyli granicę z Rosją i weszli na teren obwodu briańskiego w Rosji, Putin zwołał pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa.

czy rosja zaatakuje polske grozby putina
Fot. YouTube / France24 English (screen)

Zgodnie z doniesieniami mediów, żołnierze Ukrainy mieli wejść na teren Rosji po przekroczeniu granicy z obwodem briańskim. Wiele wskazuje jednak na to, że jest to rosyjska prowokacja mająca na celu wywołanie określonych ruchów na Kremlu.

Aktualizacja z godz. 20:50

Polski Korpus Ochotniczy potwierdził wieczorem 2 marca, że operacja w obwodzie briańskim została przeprowadzona przez tak zwany Rosyjski Korpus Ochotniczy. Całe zajście opisane poniżej było – jak się okazało – zatwierdzoną operacją przez Kijów, a nie rosyjską prowokacją.

Prowokacja Rosji na granicy z Ukrainą? Putin zwołuje pilną naradę

Po tym, jak rzekomo ukraińscy żołnierze przekroczyli granicę z Rosją i weszli do obwodu briańskiego, prezydent Putin zwołał pilną naradę Rady Bezpieczeństwa FR. Prokremlowskie portale informacyjne i telewizje od razu zaczęły informować o wielu ofiarach napaści czy ostrzałach autobusu z dziećmi.

Wiele wskazuje na to, że może to być operacja pod tzw. fałszywą flagą, czyli typowa rosyjska prowokacja wykonana przez służby (FSB) w celu wywołania określonych decyzji politycznych. W ostatnich dniach wywiad Ukrainy ostrzegał, że właśnie do takiej sytuacji może dojść na dniach na północy kraju.

Coraz więcej niewiadomych wokół porannego incydentu

Pierwsze informacje na temat incydentu dotarły do nas po godzinie 10-tej polskiego czasu. Media rosyjskie niemal od razu zaczęły przekazywać swoją wersję zdarzeń, choć jeszcze nikt nie zbadał, co się faktycznie wydarzyło. Incydent może być tylko i wyłącznie elementem wojny informacyjnej, jaką prowadzi Rosja od dawna.

Jak twierdzą eksperci, wokół tego, co zdarzyło się rano, narasta niepewność. Rosja rozdmuchuje temat i przedstawia go w korzystnym dla siebie kontekście. Kreml mówi o „ukraińskich grupach sabotażowych”, które wtargnęły na teren Rosji i uprowadziły cywilów. Narracja ta jednak zmienia się z minuty na minutę.

Co w rzeczywistości się zdarzyło? Tego nadal nie wiadomo i należy wypatrywać kolejnych komunikatów obu stron. Możliwe, że w całym zajściu chodzi o zmobilizowanie rosyjskiego społeczeństwa i pokazanie społeczeństwu, że wywołanie wojny przez Rosję nie było błędem.

Korpus ochotniczy pod skrzydłami wywiadu Ukrainy

Rosyjski Korpus Ochotniczy został stworzony pod skrzydłami ukraińskiego wywiadu wojskowego do działań sabotażowych i dywersyjnych na terenie Rosji. Teraz przeprowadzili (wszystko na to wskazuje) operację na terenie Rosji i wielkie zdziwienie, że tam działają – twierdzi z kolei Michał Nowak, ekspert i dziennikarz portalu Nowy Ład.

To może wskazywać, że jeśli nawet za zdarzeniem stoją ukraińskie służby, to reakcja Władimira Putina jest już jedynie próbą zamaskowania nieudolności rosyjskich służb i próbę przekucia w sukces przy użyciu aparatu propagandy.

– To, co wydarzyło się w obwodzie briańskim, to atak terrorystyczny, napastnicy ostrzelali cywilny samochód, widząc, że są w nim dzieci – stwierdził Władimir Putin.

pies żegna chorego pana nagranie wzruszające łzy ostatnie pożegnanie w szpitalu

Pies żegna umierającego właściciela. To NAGRANIE prosto ze szpitala wyciska łzy

odsetki za zaległy czynsz

Polacy mają problemy z płaceniem czynszów. Mało kto wie, że na eksmisji się nie skończy