w ,

Jakie są rodzaje kredytów? Wszystko co musisz wiedzieć o bankowych pożyczkach

W ofertach banków spotkać możemy cały wachlarz pożyczek i kredytów. Należy rozróżnić jednak, które z nich przeznaczone są dla klientów indywidualnych, a które dla firm.

rodzaje pożyczek bankowych
Fot. materiały partnera

Nieprzewidziane wydatki potrafią zaskoczyć każdego. Kupno nowego samochodu czy mieszkania to duża inwestycja, której najczęściej nie sposób sfinansować z prywatnych pieniędzy. W zależności od celu kredytu oraz długości jego spłaty wyróżnić możemy różne typy pożyczek.

Rodzaje kredytów dla klientów indywidualnych

W ofercie banków wyróżnić można:

  • kredyt konsumpcyjny
  • kredyt hipoteczny
  • kredyt konsolidacyjny

W ofertach banków spotkać możemy cały wachlarz pożyczek i kredytów. Należy rozróżnić jednak, które z nich przeznaczone są dla klientów indywidualnych, a które dla firm.

Kredyt konsumpcyjny

Kredyt ten udzielany jest klientom indywidualnym w celu pokrycia bieżących wydatków. Kredytobiorcy wykorzystują go na przykład na opłacenie remontu lub sprzętu elektronicznego. Do rodziny kredytów konsumpcyjnych zaliczają się kredyt gotówkowy, kredyt w rachunku bieżącym, kartę kredytową, kredyt ratalny czy kredyt samochodowy.

W przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy, kredytobiorca nie musi deklarować na co zostaną wydane pieniądze. Udzielany jest zazwyczaj bez zabezpieczeń. Kredyt w rachunku bieżącym oznacza dodatkowe środki, które uruchomione zostają w ramach konta osobistego.

Kredytobiorca może nimi zarządzać dowolnie. Kredyt ratalny to zobowiązanie, które udzielane jest w konkretnym celu, np. zakup telewizora.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny charakteryzuje się długim terminem spłaty oraz przeznaczeniem pieniędzy na konkretny cel związany z zakupem lub budową nieruchomości. Umowa kredytowa podpisywana jest najczęściej na okres 15 – 30 lat.

Aby móc ubiegać się o kredyt hipoteczny, klient musi spełniać określone warunki. W przypadku kredytu hipotecznego bank wymagać może, aby kredytobiorca posiadał wkład własny, określoną zdolność kredytową oraz odpowiednią sytuację materialną.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny umożliwia spłatę innych zadłużeń. Jeżeli osoba posiada pożyczki, kredyty gotówkowe, zadłużenia na karcie kredytowej czy inne zobowiązania zaciągnięte w różnych instytucjach to dobrym rozwiązaniem wydaje się być kredyt konsolidacyjny, który umożliwia spłatę wszelkich zobowiązań w jednym miejscu.

Wszystkie zobowiązania dłużnika zamieniane są na jeden kredyt konsolidacyjny. Takie rozwiązanie pozwala na wydłużenie okresu kredytowania, a co za tym idzie zmniejszenie miesięcznej raty kredytu. Ułatwia to spłatę zadłużenia.

Kredyt w walucie obcej

Kredyty walutowe cieszyły się dużą popularnością do 2008 roku. Oprocentowanie kredytów walutowych było znacznie niższe niż kredytów złotowych. Jednak w tamtym okresie banki bardzo często stosowały niedozwolone klauzule indeksacyjne.

Osoby, które posiadają kredyt we frankach szwajcarskich mogą skorzystać z bezpłatnego narzędzia jakim jest  kalkulator frankowy. Umożliwia on wyliczenie orientacyjnej kwoty, którą można odzyskać w przypadku wygrania procesu sądowego przeciwko placówce banku.

Kredyty walutowe udzielane są w innej walucie niż ta, która obowiązuje w danym kraju. O ten rodzaj kredytu ubiegać mogą się tylko osoby, które otrzymują dochody w walucie kredytu.

Kredyty dla firm

Celem kredytów dla firm jest finansowanie aktualnej działalności firmy lub nowej inwestycji. Wyróżnić można kredyt dla nowych firm, nazywany również kredytem na start, kredyt obrotowy, kredyt inwestycyjny, kredyt pomostowy, kredyt konsorcjalny, kredyt technologiczny czy kredyt z gwarancją de minimis BGK.

Kredyt inwestycyjny udzielany zostaje na realizację konkretnego celu, np. zakupu maszyn czy linii technologicznych.


Materiał przygotowany przez partnera serwisu ma charakter wyłącznie informacyjny i marketingowy, dlatego nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji.

Materiał nie stanowi oferty, propozycji nabycia ani doradztwa w rozumieniu przepisów powszechnych. Zaleca się zasięgnięcie porady, opinii lub konsultacji podmiotu świadczącego profesjonalne usługi w omawianym zakresie.

rs 28 sarmat kamczatka plesieck

Wyciekły tajne dokumenty FSB. Polska miała być celem ataku rakietowego, ale był warunek

foodpairing co to

Whisky a jedzenie. Z czym łączyć whisky, czyli food pairing (kuchenne eksperymenty) w praktyce