w ,

HAHAHA!HAHAHA! JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! PŁACZĘPŁACZĘ WTFWTF

Tegoroczna waloryzacja była rekordowa. Rząd ukrył jednak jeden haczyk

Seniorzy dostaną w marcu rekordowo wysoką waloryzację swoich świadczeń. Jednak w zderzeniu z inflacją i tak raczej będą na minusie.

waloryzacja 2023 fakt

Choć waloryzacja rent i emerytur w marcu 2023 roku będzie rekordowa, nie pozwoli ona na utrzymanie siły nabywczej tych świadczeń. Realnie wartość świadczeń spadnie, choć nominalnie wzrośnie o rekordowe prawie 15 proc.

Waloryzacja emerytur 2023. Podwyżka będzie historyczna, ale zje ją inflacja

Od 1 marca emerytury i renty wzrosną dzięki corocznej waloryzacji uwzględniającej poziom inflacji w Polsce. Ten bije rekordy, więc i podwyżka będzie wysoka. Jednak mimo to nie uda się utrzymać siły nabywczej świadczeń z ZUS i realnie seniorzy będą na lekkim minusie.

Wskaźnik tegorocznej waloryzacji wyniesie 14,8 proc., co sprawi, że najniższe świadczenia wzrosną do poziomu 1588,44 zł. Mimo wszystko żadne świadczenie nie wzrośnie o mniej niż 250 zł, będzie to zatem waloryzacja procentowo-kwotowa.

Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie od marca 1191,33 zł. Jeszcze w 2014 roku udział procentowy emerytur i rent w przeciętnym wynagrodzeniu stanowił 58,1%. W 2022 roku inflacja zjadła znaczną część świadczeń wypłacanych przez ZUS i wskaźnik ten spadł do poziomu 51 proc.

Warto mieć na uwadze, że seniorzy przeznaczają swoje pieniądze najczęściej na podstawowe artykuł takie jak żywność czy energia (również ta w czynszach tj. ciepło). Te podrożały dużo więcej, bo nawet o 50 proc. To pokazuje, że obecnie żadna waloryzacja nie jest w stanie zrekompensować strat wywołanych falą drożyzny.

Premier chce przesunięcia terminu wypłaty „trzynastek”

Eksperci są zdania, że emeryci są tą grupą, która na wysokiej inflacji traci o wiele więcej niż ich rodacy. Wzrost świadczeń jest tylko teoretyczny, bo seniorów z tego powodu wcale nie stać na więcej.

Portfele seniorów niebawem napcha wysoka waloryzacja, ale są też niepokojące wieści. W kwietniu tego roku powinny zostać wypłacone trzynaste emerytury, ale to może nie nastąpić. Wiele wskazuje na to, że osoby starsze będą musiały na te dodatkowe świadczenie poczekać nieco dłużej.

Z całą pewnością będzie również w tym roku 13. emerytura wypłacana w maju, czerwcu i 14. emerytura w dalszej części roku – miał powiedzieć w trakcie pobytu na Dolnym Śląsku premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej szef rządu nie sygnalizował, by środki miały trafiać do seniorów dopiero w połowie roku.

Jak przyznaje ekspert z Instytutu Emerytalnego dr Antoni Kolek, ta wypowiedź premiera mocno go zaniepokoiła. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem 13. emerytura powinna bowiem trafić na konta emerytów w kwietniu, a nie w maju czy w czerwcu. Ekspert jest zdania, że szef rządu może opóźniać wypłaty, aby były one realizowane bliżej wyborów parlamentarnych.

choroba putina rak

Tajemniczy ślad na szyi Putina. Czy są efektem terapii? „Jest słaby, bardzo się boi”

certyfikat energetyczny mieszkania co to jest

Kolejny duży wydatek dla właścicieli lokali. To nawet 1000 zł mniej w kieszeni