w , ,

PŁACZĘPŁACZĘ

Matura 2023. ChatGPT podał dokładną listę lektur i tematów z języka polskiego

Sztuczna inteligencja wyskakuje już dziś z lodówki i czeka nas prawdziwa rewolucja. W związku ze zbliżającą się maturą spytano ChatGPT o możliwą listę lektur.

matura 2023 chat gpt
Sztuczna inteligencja wskazała na możliwe lektury i tematy maturalne na 2023 rok. Czy trafnie? / Fot. Freepik

Tegoroczna matura już niebawem. Osoby kończące właśnie szkoły średnie mają ułatwione zadanie. W tym roku po raz pierwszy do wytypowania możliwych lektur i tematów z języka polskiego użyto sztucznej inteligencji, czyli popularnego Chat GPT 4. Narzędzie bez trudu poradziło sobie z tym zadaniem.

Matura 2023. Chat GPT ujawnia listę lektur i możliwych tematów z języka polskiego

Egzaminu dojrzałości uczniowie obawiają się najbardziej. Już za moment będą oni łamać długopisy i zmagać się z lekturami. Jak wiadomo, zainteresowanie książkami wśród młodzieży pozostawia wiele do życzenia, ale z pomocą przyjdzie w tym roku sztuczna inteligencja. Wskazała ona właśnie, na czym warto skupić się przygotowując do egzaminu.

Technologiczny postęp jeśli chodzi o sztuczną inteligencję wzbudza od kilku miesięcy zachwyt. Sprawy idą tak szybko do przodu, że miliony ludzi na całym świecie nie wiedzą, czy z tego powodu nie stracą pracy. AI dotyka już niemal każdej sfery naszej egzystencji i wie o świecie coraz więcej.

Chat GPT przyjrzał się liście lektur i tematów z języka polskiego, jakie zostały uczniom zaserwowane w ostatnich latach. Na tej podstawie wytypował, co może spotkać osoby zdające egzamin dojrzałości w tym roku. AI zbadało ostatnie 5 lat, aby ułatwić młodym zadanie. Czego się dowiedzieliśmy?

Wyniki analizy sztucznej inteligencji trzeba oczywiście traktować jako zabawę, ale mimo wszystko warto pamiętać, że narzędzie przeanalizowało w rzeczywistości to, co na maturach pojawiło się w ostatnich latach.

Jednocześnie w oparciu o trendy w tematach wskazało, co potencjalnie mogą uczniom w tym roku zaserwować egzaminatorzy z CKE. Warto również nie zapominać o tym, że narzędziu nadal zdarza się mylić daty i fakty, a przez to wyciągać błędne wnioski. Propozycje zależy traktować zatem z dystansem.

Matury 2023. Kiedy? Co będzie na maturze z polskiego 2023? Z pomocą przychodzą sieci neuronowe

Przeanalizowałem tematy wypracowań maturalnych z języka polskiego, które pojawiły się w ostatnich pięciu latach (2018-2022) oraz schemat tematów zaproponowany przez CKE (Centralną Komisję Egzaminacyjną) – tym zdaniem sztuczna inteligencja rozpoczęła swoją odpowiedź na zadane przez nas pytanie.

AI wzięło pod uwagę schemat tematów zaproponowany przez CKE w okresie od 2018 do 2022 roku, który – zgodnie z analizą wsteczną – objął kategorie takie jak:

  • Świat wartości moralnych i etyki
  • Człowiek i społeczeństwo
  • Przyroda i ekologia
  • Wpływ kultury i sztuki na codzienne życie
  • Historia, pamięć i narodowi bohaterowie
  • Język i komunikacja oraz międzyludzkie relacje

Moim zdaniem, w tym roku tematem wypracowania powinna być kategoria „Historia i pamięć”, ponieważ w ciągu ostatnich pięciu lat nie pojawiła się ona na egzaminie, a zgodnie ze schematem, każda kategoria powinna być poruszona co najmniej raz w ciągu pięciu lat. Temat z tej kategorii mógłby dotyczyć na przykład historii Polski, jej trudnych momentów i wydarzeń, takich jak II wojna światowa czy stan wojenny, a także sposobów, w jakie dzisiaj pamiętamy o tych wydarzeniach i przekazujemy je kolejnym pokoleniom – napisał ChatGPT.

Możliwe tematy z języka polskiego według AI

Temat 1: Człowiek – zmagający się z losem samotnik poszukujący swojej drogi życiowej. Ten temat jest zgodny ze schematem, ponieważ jest to problem uniwersalny i aktualny, a także nie był poruszany w ostatnich pięciu latach. Możliwe lektury: “Dziady” Adama Mickiewicza, “Lalka” Bolesława Prusa, “Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego.

Temat 2: Człowiek w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Ten temat jest również zgodny ze schematem, ponieważ jest to problem uniwersalny i aktualny, a także nie był poruszany w ostatnich pięciu latach. Możliwe lektury: “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, “Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej, “Granica” Zofii Nałkowskiej.

Temat 3: Od pokory do rozpaczy ‒ postawy człowieka doświadczanego przez los. Ten temat jest mniej zgodny ze schematem, ponieważ jest podobny do tematu z 2018 roku o sprawiedliwości. Możliwe lektury: “Antygona” Sofoklesa, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Do trupa” Czesława Miłosza.

Temat 4: Człowiek a natura – konflikt czy harmonia? W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego, innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki i wybranych kontekstów. Ten temat jest zgodny ze schematem, ponieważ jest to problem uniwersalny i aktualny, a także nie był poruszany w ostatnich pięciu latach. Możliwe lektury: “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, “Chłopi” Władysława Reymonta, “Widok z okna” Juliana Tuwima.

Przecieki maturalne 2023. Czy w tym roku też dojdzie do skandalu?

O tym, jakie będą ostatecznie tematy na maturze z polskiego, zdecyduje nie AI, a Centralna Komisja Egzaminacyjna. To samo podpowiada nam ChatGPT. Czy typowane przez sztuczną inteligencję tematy ostatecznie pojawią się na arkuszu? To się dopiero okaże.

Temat 5: Człowiek a sztuka – twórca czy odbiorca? W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego, innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki i wybranych kontekstów. Ten temat jest zgodny ze schematem, ponieważ jest to problem uniwersalny i aktualny, a także nie był poruszany w ostatnich pięciu latach. Możliwe lektury: “Balladyna” Juliusza Słowackiego, “Lalka” Bolesława Prusa, “Zaproszenie do podróży” Czesława Miłosza.

Temat 6: Człowiek a społeczeństwo – jednostka czy zbiorowość? W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego, innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki i wybranych kontekstów. Ten temat jest zgodny ze schematem, ponieważ jest to problem uniwersalny i aktualny, a także nie był poruszany w ostatnich pięciu latach. Możliwe lektury: “Dziady” Adama Mickiewicza, “Granica” Zofii Nałkowskiej, “Wczorajszemu” Zbigniewa Herberta.

Temat 7: Człowiek a wartości – co jest najważniejsze w życiu? W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego, innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki i wybranych kontekstów. Ten temat jest zgodny ze schematem, ponieważ jest to problem uniwersalny i aktualny, a także nie był poruszany w ostatnich pięciu latach. Możliwe lektury: “Król Edyp” Sofoklesa, “Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej, “Kamień” Wisławy Szymborskiej.

Temat 8: Człowiek a historia – świadek czy uczestnik? W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego, innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki i wybranych kontekstów. Ten temat jest zgodny ze schematem, ponieważ jest to problem uniwersalny i aktualny, a także nie był poruszany w ostatnich pięciu latach. Możliwe lektury: “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Do trupa” Czesława Miłosza.

dlaczego brakuje leków w aptekach

Duże zmiany w cenach leków. Jeden z leków podrożał o ponad 450 zł! [LISTA]

obowiazkowy pobór do wojska 2021 2022 wojna wojskowa komenda uzupełnień nabór wot

Wielki powrót obowiązkowego poboru do wojska? Ekspert potwierdza i podaje datę