w ,

Non-Farm Payroll – najważniejsza publikacja w świecie finansów

Pierwszy piątek miesiąca to niezwykle stresujący dzień dla wszystkich inwestorów, których inwestycje choćby w małym stopniu dotykały amerykańskiego rynku finansowego.

non farm payroll nfp co to
Fot. materiały partnera

Mowa tu o publikacji najważniejszego wskaźnika – raportu o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych. Wyjaśniamy, o co w nim chodzi o czemu jest tak ważny.

Non-Farm Payroll. Co to jest, czyli czym jest NFP?

NFP, czyli Non-Farm Payroll to zdecydowanie najważniejsza publikacja w świecie finansów, która w jasny sposób pokazuje, ile miejsc pracy powstało w gospodarce w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym miesiącu.

To właśnie ten wskaźnik ma ogromny wpływ na wszystkie inne elementy gospodarki kraju, a zatem aktywność firm prywatnych, skłonność do zatrudnienia nowych osób, a także poziomu konsumpcji.

W ramach NFP podawane są dane na temat nowych miejsc pracy w całym sektorze prywatnym, wyłączając z tego administrację publiczną oraz rolnictwo. Jak wcześniej wspomniano, ilość nowych stanowisk pracy ma ogromny wpływ na inne obszary gospodarki – a zatem wzrostu lub spadku konsumpcji, która bezpośrednio oddziałuje na Produkt Krajowy Brutto, będący najlepszym odzwierciedleniem kondycji całego kraju.

Ze względu na silne oddziaływanie rynków na całym świecie i ogromne zależności występujące między nimi, nie możemy się dziwić, że wyniki NFP w USA wpływają także na rynki europejskie i azjatyckie.

Jak odczytywać publikację NFP?

Publikacja wskaźnika NFP odbywa się w pierwszy piątek miesiąca o godzinie 14:30 czasu Polskiego. Wszyscy inwestorzy korzystający z wygodnej, internetowej platformy tradingowej mogą na własne oczy zobaczyć, jak raport wpływa na zmienną cenową walut, akcji amerykańskich i innych pochodnych instrumentów.

W jaki sposób powinniśmy weryfikować dane o NFP? Na samym początku warto zwrócić uwagę na prognozy publikowane przez ekspertów giełdowych. Często to właśnie oni nastawiają inwestorów do spodziewania się wzrostu lub spadku.

W zależności od tego, czy wyniki są zgodne z prognozą, rynki reagują w różny sposób. Jeśli faktyczny wskaźnik jest zbliżony do prognozy ekspertów, zmiana cenowa nie będzie aż tak wielka. Jeśli jednak wskaźnik zaskoczy, czy to w negatywny, czy pozytywny sposób, możemy oczekiwać ogromnej zmienności na akcjach, walutach i funduszach ETF.

NFP – czy warto handlować na bazie tego wskaźnika?

Czy inwestycje z myślą o publikowanym NFP są dobrą strategią? To niezwykle ryzykowny proces, który może przynieść zarówno ogromne zyski, jak i dotkliwe straty. Cena po publikacji raportu zmienia się w mgnieniu oka, a zmienność i płynność aktywów jest na bardzo dużym poziomie.

Jeśli więc koniecznie chcemy inwestować w czasie publikacji tak istotnego wskaźnika, obowiązek ustawienia zlecenia Stop Loss minimalizującego straty jest wysoce konieczny. Jeśli nie jesteś w stanie wybrać odpowiedniego aktywa inwestycyjnego, na stronie Saxo dowiesz się więcej.


Materiał przygotowany przez partnera serwisu ma charakter wyłącznie informacyjny i marketingowy, dlatego nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji dotyczącej inwestycji.

Materiał nie stanowi oferty, propozycji nabycia ani doradztwa w rozumieniu przepisów powszechnych. Zaleca się zasięgnięcie porady, opinii lub konsultacji podmiotu świadczącego profesjonalne usługi w omawianym zakresie.

gry w przeglądarce multiplayer

Najlepsze gry przeglądarkowe – wciągające doświadczenia w wirtualnym świecie

załamanie pogody czerwiec

Nadciąga załamanie pogody. Meteorolodzy mówią wprost, co się stanie