w ,

Masz rośliny na balkonie? To się może źle skończyć. Wystarczy chwila nieuwagi

Kwiaty ozdabiają nasze balkony i są źródłem radości nie tylko dla właścicieli mieszkań, ale i dla przechodniów. Niestety można też łatwo wpaść przez nie w kłopoty.

kwiaty na balkonie mandat
Fot. freepik

Rośliny na balkonach to doskonały sposób na stworzenie własnej zielonej oazy w środku miasta. Kolorowe kwiaty nie tylko ozdabiają balkon, ale także poprawiają jakość powietrza, zapewniają cień i prywatność. Mało kto wie jednak, że w polskim prawie istnieje zapis, na podstawie którego za kwiaty na balkonie można dostać 500 zł mandatu.

Mandat karny za kwiaty na balkonie. Kiedy nam grozi?

Rośliny na balkonach wprowadzają odrobinę barw i nieco życia do naszego otoczenia, a ich pielęgnacja może być relaksującym i satysfakcjonującym zajęciem. Kwiaty w donicach sprawiają, że jest pięknie nie tylko dla nas czy sąsiadów, ale i dla przechodniów, którzy mogą podziwiać nasze dzieło od strony ulicy.

Hodowla roślin na balkonach niestety może też być bardzo kosztowna, i nie chodzi tu o ceny w sklepach. W polskim prawie istnieje bowiem zapis, który pozwala karać mieszkańców za upiększanie własnego balkonu. Jak to możliwe, że kwiaty mogą spowodować nałożenie na nas mandatu karnego?

Przepisy prawa są w tym względzie bezlitosne. Chodzi między innymi o sposoby wieszania doniczek na balkonach. Jako właściciele mieszkań mamy pewne obowiązki do spełnienia i nie chodzi tylko o estetykę otoczenia, ale też względy bezpieczeństwa.

Balkon nie dżungla. Nie przesadzajmy z kwiatami

Po pierwsze balkon nie jest ogrodem, dlatego nie możemy zrobić z niego dżungli w środku miasta. Nie stawiajmy zbyt wielu doniczek z kwiatami, które dodatkowo – w razie niekorzystnej pogody – będą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia przechodniów i innych mieszkańców. To samo dotyczy nadmiernego podlewania roślin.

Jak czytamy na stronie gazetaprawna.pl, w artykule 75 par. 1 kodeksu wykroczeń mamy wyraźny zapis mówiący, że „kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany.”

Pamiętajmy, że nasza pasja i miłość do kwiatów nie może być przesadna i musimy mieszkając w blokach mieć na uwadze względy bezpieczeństwa. Musimy znaleźć kompromis między dbaniem o wygląd otoczenia i tym, aby nikomu nie stała się krzywda. W końcu przestrzeń mieszkalna jest dla wszystkich.

putin sobowtóry ile

Były współpracownik Władimira Putina przerwał milczenie. „To dwie różne osoby”

piotr żyła instagram

Stanowcze słowa Piotra Żyły. Stawia sprawę jasno. „Nie interesuje mnie to”