w ,

Nie żyje ikona polskiego dziennikarstwa. Pracował w TVP 1. „Z żalem informujemy…”

Miał niezwykle bogaty dorobek. Za zasługi dla polskiego dziennikarstwa został odznaczony srebrnym medalem „Gloria Artis”. Miał 87 lat.

Fot. Freepik

W wieku 87 lat zmarł Lech Jęczmyk – wybitny tłumacz i publicysta i jeden z największych znawców tematyki science-fiction w Polsce. Był długoletnim redaktorem popularnym pism takich jak „Fantastyka” i „Nowa Fantastyka”. Przez dwa lata był również redaktorem naczelnym tych wydawnictw.

Lech Jęczmyk nie żyje. Uwielbiali go miłośnicy science-fiction

W jego dorobku znalazły się przekłady takich autorów jak m.in. Philip K. Dick, Joseph Heller, Kurt Vonnegut i innych. Redagował słynne serie antologii takie jak „Kroki w nieznane” i „Rakietowe szlaki„. Był pierwowzorem postaci Paula Barleya w komiksie „Funky Koval„. Na świat przyszedł 10 stycznia 1936 w Bydgoszczy. Był jednym z najbardziej wybitnych polskich tłumaczy i eseistów.

W 1992 pracował jako kierownik działu publicystyki TVP1, był też zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Spotkania„. Był współpracownikiem Radia WNET. Przez trzy lata był również nauczycielem w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. gen. S. Maczka w Warszawie, ale od 2003 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Próbował wiele razy sił w polityce, ale kariery politycznej nie zrobił. Startował w wyborach między innymi z ramienia takich ugrupowań jak Polska Partia Niepodległościowa, Ruch dla Rzeczypospolitej i Jedność Narodu. Uprawiał za to z sukcesami sport, a nawet przez kilka lat był ochroniarzem księdza Jerzego Popiełuszki.

opalanie na balkonie czy jest dozwolone kara grzywny policja 1500 zł

Tego nie wolno robić nam na balkonie. Mandat karny wynosi nawet 1500 zł

beata szydło wykształcenie mąż

Zaskakująca decyzja Beaty Szydło. Prezes PiS będzie na nią wściekły. „Była naciskana”