w ,

HAHAHA!HAHAHA!

Ta zmiana dotknie prawie 7 mln seniorów. Maląg: „Nie będzie jak było do tej pory”

Jak potwierdziła minister rodziny i polityki społecznej, dodatkowe świadczenie w postaci 14. emerytury zostało wpisane na stałe na listę wydatków. Co to oznacza?

marlena maląg emerytury przywilej wiek emerytalny praca
Fot. YouTube / Tysol (screen)

– Musimy przypomnieć, że są to emerytury, które od tego roku już na stałe zostają z seniorami. Oznacza to, że nie będzie rok w rok podejmowana decyzja czy 14. emerytura ma być czy ma jej nie być, tak jak było do tej pory – potwierdziła minister Marlena Maląg cytowana przez Radio ZET.

„Czternastki” zostaną z nami na stałe. Nie trzeba składać żadnych wniosków

Ogromna zmiana dotknie seniorów i będzie to dla nich zmiana na plus. Jak przypomniała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, rząd wpisał 14. emeryturę na listę stałych corocznych świadczeń. Oznacza to, że będzie ona wypłacana uprawnionym do jej otrzymania bez potrzeby składania wniosków.

Wypłaty „czternastek” będą następowały z automatu, a jedynym działaniem rządu w tym zakresie będzie zabezpieczenie miliardów złotych, aby te przelewy zrealizować. Co rok rząd opublikuje też stosowne rozporządzenie, w którym pojawi się data realizacji wypłat świadczenia na konta seniorów.

Osoby otrzymujące obecnie minimalną emeryturę otrzymają we wrześniu dodatkowe 2202,5 zł. „Czternastka” w pełnej wysokości trafi jedynie do tych seniorów, którzy mają świadczenie z ZUS w wysokości nie większej niż 2900 zł brutto . Na rękę będzie to 2093,5 zł. Pierwsze wypłaty ruszyły z opóźnieniem, bo dopiero 1 września.

Szacunkowo czternastkę otrzyma w tym roku ok. 8,8 mln emerytów i rencistów. W tym ok. 6,8 mln osób dostanie świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 2 mln osób – pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę„. Wydatki na te świadczenia wyniosą 20,7 mld zł.

ZUS ucina spekulacje. Ile faktycznie wyniesie 14. emerytura? Tabela netto

Dla osób, które pobierają emeryturę do 2900 brutto świadczenie to będzie wynosić, w momencie wypłaty, 2202,50 zł netto czyli o ok. 838 zł netto więcej niż wynika to z ustawy. Kwota 14. emerytury nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną).

Z kwoty 14 emerytury nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje. Czternasta emerytura w wysokości 2650 zł brutto zostanie wypłacona osobom, które pobierają świadczenia wynoszące do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działać będzie zasada złotówka za złotówkę.

Aby prawo do dodatkowego świadczenia przysługiwało, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastkę otrzymają osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto.

Ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 procent oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka będzie wolna od innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla osób niesamodzielnych.

data śmierci karola iii

Znał datę śmierci Królowej Elżbiety. Powiedział, kiedy umrze Karol III. Zostało mu…

donald tusk emerytura tuska

Ile emerytury dostaje Donald Tusk? Zawrotna kwota, która ścina z nóg każdego