w ,

Co wpływa na cenę OC? Wysokość składki za polisę może się mocno różnić

Składka OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest zależna od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W każdym przypadku ta cena może się różnić.

cena oc od czego zależy
Fot. materiały partnera

W momencie podejmowania decyzji zakupu nowego samochodu, w przypadku którego konieczne jest ubezpieczenie go, nie można zapominać o tym, by brać pod uwagę to, co wpływa na cenę OC. Bez wątpienia są to różne składowe, które nie w każdym przypadku zależą od ubezpieczyciela czy danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Co warto wiedzieć?

Co ma wpływ na składkę OC?

Bardzo często ma miejsce porównywanie się z sąsiadem lub krewnym, który ma taki sam pojazd, ale składka za polisę jest znacząco różna. Jest to zależne od tego, że:

  • stawka zależy od kodu pocztowego oraz miejsca rejestracji pojazdu,
  • wpływ na cenę ma historia ubezpieczeniowa danego właściciela, tj. liczba lat zawieranych polis oraz także to, czy w ciągu ostatnich 3 lat miały miejsce kolizje z jego winy i jakie odszkodowanie zostało wypłacone,
  • czy w dowodzie rejestracyjnym są dopisani także ci, którzy mają zwyżkę ze względu na wiek.

Ważne jest także zwrócenie uwagi na to, że nawet przy posiadaniu takiego samego pojazdu, nie można mieć żadnej pewności odnośnie do tego, że wszystko będzie przeliczone cenowo w taki sam sposób. Jest to zależne właśnie od wyżej wspomnianych czynników, o których można poczytać więcej, aby się upewnić, czego możemy się spodziewać.

Dlaczego składka OC może się różnić?

Warto mieć na względzie także to, że składka OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest zależna od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W każdym przypadku ta cena może się różnić.

Dodatkowo należy mieć na względzie to, że nie bez znaczenia jest także data podpisania umowy. Z tego też względu istotne jest zwrócenie uwagi na to, iż najkorzystniej jest podpisywać umowę w momencie, gdy składka OC okazuje się najniższa i najbardziej zadowalająca dla klienta.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat takich różnic, dla porównania sprawdź OC ranking na https://www.ubezpieczeniaonline.pl.

Ubezpieczenie OC można zawrzeć zarówno stacjonarnie, jak i online. Za każdym razem:

  • system jest odpowiedzialny za wyliczenie stawki,
  • agent może dodać dodatkową zniżkę od siebie,
  • stawka może zmienić się z dnia na dzień,
  • o propozycję ubezpieczeniową można poprosić już kilka miesięcy wcześniej,
  • płatność jest rozłożona na jedną lub kilka rat, jednak przy wybraniu drugiej opcji można mieć pewność związaną z tym, że kwota do opłacenia będzie sporo wyższa.

Idealnie jest więc spróbować odłożyć sobie tyle pieniędzy, by udało się zapłacić jednorazowo.  Zazwyczaj, jeśli nie było szkód z winy właściciela lub osoby kierującej danym pojazdem, stawka jest porównywalna rok do roku.

Podwyżka stawek OC

W momencie, gdy z winy kierującego pojazdem lub jego właściciela doszło do kolizji, można być pewnym tego, że stawka w kolejnym roku będzie wyższa. Jest to zależne także od tego, jak wysoka była kwota odszkodowania, którą firma ubezpieczeniowa musiała wypłacić drugiej stronie. Należy mieć na względzie także to, że:

  • OC jest obowiązujące w stosunku do innych osób oraz pojazdów. Właściciel samochodu po prostu nie ponosi kosztów odszkodowania związanych z naprawą samochodu czy rehabilitacją pasażerów z własnych pieniędzy. Niekoniecznie trzeba więc przepłacać za ten element ubezpieczenia pojazdów silnikowych.
  • Każde towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje inną stawkę – z różnymi propozycjami można bliżej zapoznać się przykładowo na stronie: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/. Oferty warto dopasowywać do indywidualnej sytuacji, aby móc skorzystać z najdogodniejszych warunków.

Dodatkowo nie można zapominać także o tym, że w przypadku nawet jednodniowej przerwy w ubezpieczeniu OC i wykryciu tego przez UFG będzie się zobowiązanym do opłacenia dużej kary finansowej. Im dłuższy okres przerwy, tym więcej należy zapłacić kary.

Warto więc pilnować tego i odpowiednio wcześnie zastanowić się nad tym, które towarzystwo ubezpieczeniowe w danym momencie będzie najkorzystniejsze cenowo do zawarcia w nim polisy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Czy można obniżyć stawkę za OC?

Niektóre firmy oferują taką możliwość w momencie, gdy ma się u nich wykupiony pakiet ubezpieczenia obejmujący nie tylko samochód, ale także dom. Poza tym czasami zdarza się, że agent ubezpieczeniowy zdecyduje się na przyznanie dodatkowej zniżki od siebie.

Nie można jednak mieć nadziei na coś, co może nigdy nie nastąpić. Przy przeglądaniu propozycji ubezpieczeniowych już na kilka miesięcy wcześniej istnieje możliwość zauważenia tego, czy stawka ulega podwyższeniu lub obniżeniu. W momencie, gdy cena będzie wciąż szybowała w górę, zazwyczaj nie ma się nad czym dłużej zastanawiać.

Bez względu na to kiedy zostanie podpisana polisa ubezpieczeniowa na okres kolejnych 12 miesięcy, jej data wejścia w życia jest wtedy, kiedy skończy się poprzednie ubezpieczenie. Nie trzeba więc martwić się nakładającymi się na siebie terminami, gdyż taka sytuacja w momencie kontynuowania ubezpieczenia jednego pojazdu, którego od lat jest się właścicielem, na pewno nie będzie miała miejsca.

Cena OC jest zależna od różnych składowych i nie sposób nie mieć tego na uwadze w momencie, gdy będzie się zobligowanym do zawarcia ubezpieczenia.

katarzyna cichopek wybory 2023

Wyborczy apel Katarzyny Cichopek. Postawiła sprawę jasno. „Nie odpuszczamy”

z ostatniej chwili

PILNE. Poszukiwany Sebastian Majtczak zatrzymany. Uczestnik tragicznego wypadku na A1 był w Dubaju