w ,

To koniec 500 plus i 800 plus? Opozycja otwarcie mówi, że nie będzie pieniędzy

Minister rodziny i polityki społecznej deklaruje, że środki na 800 plus są zabezpieczone. Innego zdania jest opozycja, która uważa, że państwowa kasa jest pusta.

pikniki rodzinne mapa 800+
Fot. Twitter / @pisorgpl

– Wbrew słowom pani poseł Pauliny Hennig-Kloski środki na podwyższenie świadczenia 500 plus do 800 plus są zabezpieczone w budżecie państwa na 2024 rok – napisała na portalu społecznościowym X (wcześniej Twitter) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

500 plus i 800 plus do likwidacji? Opozycja twierdzi, że nie ma na to pieniędzy

Waloryzacja świadczenia Rodzina 500+ została przyjęta przez Sejm większością głosów Prawa i Sprawiedliwości. Jednak jak stwierdzili politycy opozycji w pierwszych dniach po wyborach, tych pieniędzy w budżecie nie ma. Przyszłość programu wsparcia dla rodzin ma być tematem rozmów na poziomie nowego rządu.

Taki jest problem, że oni przyjęli ustawę, a nie zostawili na to pieniędzy. Waloryzacja 500+ z długu będzie podpalać inflację, to jest ogromny problem dla nas wszystkich – powiedziała podczas rozmowy z dziennikarzami Radia Zet wiceprzewodnicząca Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska. Innego zdania jest obecna minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Warto wspomnieć, że opozycja nie jest za bardzo zainteresowana kontynuacją flagowego programu PiS. Lider Polski 2050 Szymon Hołownia był o to pytany miesiąc przed wyborami parlamentarnymi i wówczas stwierdził, że nie wyklucza całkowitej likwidacji programu 800 plus.

Politycy PiS twierdzą, że opozycja wycofuje się z obietnic

Zdaniem wielu polityków Prawa i Sprawiedliwości od momentu ogłoszenia wyników wyborów czołowe twarze opozycji zaczynają rakiem wycofywać się z wielu obietnic wyborczych. Zauważył to również lider Konfederacji Sławomir Mentzen.

Młodsi wyborcy nie pamiętają rządów tego duetu, więc mogą być zaskoczeni. Ale będziecie musieli się do tego przyzwyczaić, że będziecie jeszcze nie raz przez nich oszukani – uważa polityk. Rzeczywiście jest coś na rzeczy i widać, że opozycja zaczyna głośno mówić o braku pieniędzy w budżecie.

Ukrywali przed wyborami, że w tegorocznym budżecie jest gigantyczna dziura Morawieckiego – napisała Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej. Prawdą jest jednak, że dane, o których wspomina, są jawne i regularnie publikowane przez Ministerstwo Finansów.

Tusk już zdążył wycofać się z przyrzeczenia, że od razu po wyborach odblokuje KPO, a Kosiniak-Kamysz z propozycji dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców. Mówiłem, że tak będzie – skomentował Sławomir Mentzen.

Nie będzie też obiecanego przez lidera ludowców dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców. Jak przyznał polityk w rozmowie z RMF FM, obiecywany w kampanii wyborczej przez Trzecią Drogę punkt programu to w rzeczywistości tylko przerwa w opłacaniu składek. Te trzeba będzie potem spłacić.

Nie żyje znany dziennikarz z TVN. Prowadził program o zjawiskach nadprzyrodzonych

posypka cukiernicza do dekoracji ciast i deserów

Posypka cukiernicza. Kreatywne wykorzystanie w dekorowaniu ciast