w

Niemcy uruchamiają kolejną elektrownię węglową. Media milczą

Niemcy mają bardzo ambitne plany jeśli chodzi o obniżenie emisji CO2. Tylko do tej pory zupełnie im to nie wychodzi.

elektrownia węglowa

Peter Altmaier, niemiecki minister gospodarki, wydał zgodę na podłączenie do sieci nowej elektrowni węglowej Datteln 4. Podłączenie ma nastąpić latem br.

Powstawała ponad 12 lat

Datteln 4 jest tematem do dyskusji od wielu lat. E.On rozpoczął budowę czwartego bloku elektrowni węglowej w Datteln już w 2007 roku! Budowa w 2009 roku została jednak przerwana aż na 7 lat ze względu na plan zagospodarowania przestrzennego. Mieszkaniec oskarżył wtedy inwestora o naruszenie planu zagospodarowania przestrzennego oraz działanie na szkodę lokalnej społeczności.

Robotnicy wrócili na budowę dopiero w 2016 r. W roli inwestora E.On zastąpił Uniper (a może raczej „zastąpił” – to spółka wydzielona z E.On) i skutecznie zorganizował zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Datteln 4 nowoczesna, ale nadal bardzo nie-ekologiczna

Kosztująca 1,5 miliarda euro elektrownia na węgiel kamienny o mocy 1,1 GW będzie produkować ponad 8 milionów ton CO2 rocznie. Rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej będzie stało w kompletnej sprzeczności z (teoretycznie) realizowaną przez Niemcy polityką odejścia od węgla. Nasi zachodni sąsiedzi planują zakończenie korzystania z tego surowca na 2038 r., ale… umówmy się, to nie ma prawa się udać.

Kryzys wizerunkowy niemieckiego rządu?

Nie wiemy, co pomyślą niemieccy obywatele, ale dla nas ta akcja wygląda tragicznie. Producenci samochodów muszą zmniejszać emisje spalin, więc produkują pojazdy na prąd, właścicieli domów zachęca się do jak najbardziej ekologicznych rozwiązać ciepłowniczych, a tutaj cyk – rząd pozwala na wielką elektrownię węglową.

Nie mamy pojęcia jak tę inwestycję wytłumaczy kanclerz Angela Merkel. Jesteśmy natomiast przekonani, że wygeneruje ona ogromny kryzys wizerunkowy niemieckim władzom.

Niemcom nie powiodła się bowiem realizacja planu ograniczenia emisji CO2 do 2020 r. o 40 proc. (w stosunku do 1990 r.), na co rząd w Berlinie odpowiedział… jeszcze większymi obietnicami. Wedle obecnego planu, emisja CO2 liczona od 1990 r. ma do 2030 r. spaść o 55 proc. Po takich decyzjach jak zgoda na podłączenie Datteln4, nie widzimy szans na jego realizację.

Informujemy was o tym wszystkim, bo… nie zrobili tego nasi więksi koledzy. Mainstreamowe media milczą na ten temat i nie zanosi się, aby miało się to zmienić.

samolot

Polacy chcą przejąć niemieckiego giganta. Szykuje się zacięta walka

pieniądze 20 złotych mBank

Polacy coraz bliżej przejęcia wielkiego banku. Odpadł jeden konkurent