w

W Polsce będzie 17 województw? Opozycja: „Doprowadzi to do chaosu”

Rząd wraca do kontrowersyjnego pomysłu sprzed miesięcy. Czy Polska będzie składać się zatem z 17 województw?

17 województw
Fot. Facebook / Adam Struzik

Ostatni raz o tym pomyśle słyszeliśmy we wrześniu 2019 r. podczas ostatniej kampanii wyborczej do parlamentu. Szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ogłosił ten pomysł podczas jednej z konwencji (konkretnie w Siedlcach)

Powodem dysproporcje płac

Warunkiem wprowadzenia pomysłu w życie miało być utrzymanie się przy władzy. Mazowsze – zgodnie z zamysłem prezesa – miało być podzielone na dwa osobne regiony, co ostatecznie by dało 17 województw. Po co ten zabieg?

Jarosław Kaczyński uznaje od dawna, że w tym regionie jest ogromna różnica w wynagrodzeniach, a średnią wysokość płac drastycznie zawyża stolica Polski – miasto, w którym zarobki są na tle Polski najwyższe. Mazowsze jako region jest bogate, ale nie ma tu mowy o zrównoważonym rozwoju tego terenu.

17 województw? Warszawski ratusz jest przeciw

To pomysły bardzo złe, nie przyniosą dobrych rezultatów. Jasno się temu sprzeciwiamy. Doprowadzi to do chaosu, zdublowanej administracji, skomplikowania inwestycji. Specjaliści mówią, że Mazowsze i Warszawa rozwijają się lepiej będąc razem – twierdzi zdecydowanie prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pomysł wraca ze względu na napięty kalendarz wyborczy. Nie mrugniemy okiem, a znów będą wybory samorządowe. Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego stawia to w trudnej sytuacji, bo w razie ewentualnej wygranej będzie jednocześnie i prezydentem Warszawy, i marszałkiem województwa, a na to wszystko jeszcze starostą.

Sejmik w takim wypadku przejdzie w ręce  Rady Miasta Warszawy (info za Dziennikiem Gazetą Prawną). Ten pomysł jednak zapewne upadnie, bo niektóre regiony nie będą miały swoich reprezentacji.

Marszałek Struzik podaje twarde dane

To ciągłe szukanie pretekstu do tego, by była tu rozróba polityczna – przekonuje Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego.

Marszałek na dowód przytacza twarde dane. Zgodnie z nimi ponad 60 proc. mieszkańców Mazowsza nie chce podziału na dwa mniejsze regiony, a tylko 1/5 badanych w ogóle dopuszcza myśl, że będzie to możliwe. – Dlatego tworzenie takiego województwa nie ma sensu – kończy Struzik.

To tylko polityka

Rafał Trzaskowski i Adam Struzik mówią jednym głosem – wymysły Prawa i Sprawiedliwości to tylko polityka, mimo że politycy PiS twierdzą inaczej. Teraz – przed wyborami prezydenckimi – pomysł ten nie jest specjalnie omawiany.

W każdym razie to już kolejna próba rządu Zjednoczonej Prawicy dokonania zmian administracyjnych w tym regionie. Pierwsze pomysły pojawiły się bowiem w ustach Jacka Sasina (PiS), który po zmasowanej krytyce wycofał się.

Ustawa w sprawie podziału Mazowsza ma pojawić się w Sejmie w drugiej połowie 2020 roku, gdy wiadome będzie, kto będzie prezydentem i czy będzie to Andrzej Duda.

Źródło: interia.pl, RDC

chuligani

Kibolskie zera zniszczyły turniej charytatywny dla chorej dziewczynki

fort knox v korpus armii usa pierwsze damy na szczycie nato

Wojna w Libii. Minister wypowiedział się na temat udziału Polaków