w

Podwyżka pensji? Możesz o tym zapomnieć

W 2020 r. będzie trudno o podwyżkę wynagrodzenia. Presja ze strony pracowników jest w oczach firm barierą w rozwoju.

wynagrodzenia
Fot. iStock

Wynagrodzenia pod znakiem zapytania! Planujesz wybrać się do szefa z prośbą o podwyżkę? Prawdopodobnie spotkasz się z odmową. Patrząc na to, ile firm planuje w ogóle wynagrodzenia w tym roku podnosić wiemy jedno – to najgorszy wynik od 2014 r.

Co piąta firma dorzuci do wynagrodzenia

Na ten rok zaledwie 20 proc. firm planuje jakiekolwiek podwyższenie pensji swoim pracownikom. To jest wynik najgorszy od 6 lat! Co jest tego przyczyną? Szefowie uznali, że wynagrodzenia rosnące w takim tempie jak do tej pory stanowią poważną przeszkodę dla dalszego rozwoju ich przedsiębiorstw.

Jeszcze do niedawna mieliśmy do czynienia z tzw. „rynkiem pracownika”. Zapotrzebowanie na ręce do pracy było tak duże, że każdy mógł bez większych problemów znaleźć sobie mniej lub bardziej opłacalne zajęcie. Jednak ten dwuletni trend, z jakim mieliśmy do czynienia na rynku pracy, chyba zmierza ku końcowi.

Zgodnie z wynikami najnowszego badania firmy doradczej Grant Thornton, tylko 20 proc. firm dorzuci pracownikom do pensji cokolwiek ponad poziom inflacji. Tak dramatyczny wynik odnotowano ostatni raz 5 lat temu. Do tej pory firmy podnosiły wypłaty z wyprzedzeniem, tj. około roku do przodu.

Ponadto połowa średnich i dużych firm w Polsce widzi w podnoszeniu pensji największą barierę, jeśli chodzi o rozwój. To dodatkowy sygnał, że „rynek pracownika” powoli przechodzi do historii.

Byliśmy liderem w UE

W 2019 r. Polska w zakresie skłonności pracodawców do podnoszenia pensji była w gronie liderów w całej Unii Europejskiej. W tej chwili nasz kraj spadł pod tym względem gdzieś w okolice środka zestawienia. Warto jednak zauważyć jeden pozytywny aspekt – kiedy u nas pensje mają rosnąć tylko w co piątej firmie, w kraja UE pracownikom zamierza dorzucić do pensji tylko 18 proc. przedsiębiorstw.

Następuje w całej Unii również zauważalna redukcja wcześniejszych planów odnośnie wynagrodzeń. Firmy po prostu wycofują się z tych pomysłów, co może oznaczać, że nadchodzą trudniejsze czasy dla gospodarki.

Zatrudnienie nie spadnie

To, co napawa optymizmem, to tempo zatrudnienia. W tym roku nowe miejsca pracy zamierza utworzyć niemal co czwarta firma. To nieco lepiej niż w 2019 r. i jednocześnie najwięcej od 10 lat, jak jest to badane.

Źródło: money.pl, Grant Thornton

andrzej duda

Druga tura nie dla Dudy? Wyniki zaskakującego sondażu

greta thunberg

Greta Thunberg w Polsce. Brak zgody na nagrywanie w elektrowni