w

Cały świat czyta jej thrillery. Gwiazda literatury zmarła w wieku 92 lat

Dotknięta osobistymi tragediami, osiągnęła sukces po wielu latach niepowodzeń. Potem szybko została jednak gwiazdą światowej literatury.

mary higgins clark nie żyje

Najlepiej sprzedająca się amerykańska pisarka Mary Higgins Clark, znana fanom jako „Królowa niepewności”, zmarła w wieku 92 lat. Informację potwierdził w piątek jej wydawca.

Pomimo podeszłego wieku, Clark cały czas wydawała książki. W marcu w Polsce nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka pojawi się jej ostatnia powieść „Mam na ciebie oko”.

„Zmarła spokojnie tego wieczoru w wieku 92 lat w otoczeniu rodziny i przyjaciół”, napisał na Twitterze jej wydawca Simon & Schuster.

Od wielu lat gwiazda światowej literatury

W samych Stanach Zjednoczonych sprzedała ponad 100 milionów książek. Jej sława wyszła jednak daleko poza granice USA. Wiele z jej książek było bestsellerami także w Polsce.

Książki Clark zostały przetłumaczone na 35 języków, a ponad 20 z nich zostało zekranizowanych.

Dotknięta wieloma osobistymi tragedią

Clark urodziła się na Bronxie w Nowym Jorku 24 grudnia 1927 r. Pochodząca z irlandzkiej rodziny imigrantów Clark pisała od najmłodszych lat. Jej ojciec zmarł na zawał serca, gdy miała 11 lat, a jako, że pochodziła z wielodzietnej rodziny, pisarka była zobowiązana do pracy od 15 roku życia.

Zaczynała jako operator telefonii hotelowej, a następnie była maszynistką, wciąż marząc o zostaniu pisarzem. W sklepach przy 5th Avenue w Nowym Jorku szukała ubrań, które kupi, gdy nadejdzie sukces – Clark często wspominała o tym w wywiadach w późniejszych latach.

W 1949 roku została stewardesą linii lotniczych Pan Am. Rok później poślubiła swojego sąsiada Warrena Clarka i założyła rodzinę.

Ustaliła rutynę pisania w kuchni od 5 rano do 7 rano, przed przygotowaniem swojego pięciorga dzieci do szkoły.

Jej życie załamało się w wieku 35 lat, kiedy jej mąż zmarł nagle na atak serca. Aby wyżywić rodzinę, Clark mocno reklamowała swoje opowiadania, jednak nie spotykały się one z zainteresowaniem.

Sukces Mary Higgins Clark przyszedł po czterdziestce

Sukces przyszedł, kiedy zaczęła pisać trzymające do końca w napięciu powieści. Właśnie dzięki nim osiągnęła sukces, o jakim marzyła. Milionerką została po wydaniu w 1978 r. książki „W pajęczynie mroku”, która okazała się wielkim sukcesem.

Od tamtej pory miała już wyrobione nazwisko i tak naprawdę wydawała bestseller za bestsellerem.

Zobacz także:

biedronka

„Obcy” w kurczaku z sieci Biedronka? Obrzydliwe zdjęcia

flaga unia europejska parlament europejski

Unia będzie nas zmuszać do jedzenia tofu? Decyzja już wkrótce