w

PKO BP zbił FORTUNĘ. Polski gigant ma się doskonale

Podczas gdy kolejni bankowi gracze rozważają opuszczenie naszego rynku, największy polski bank ma się doskonale. W 2019 zarobił niewyobrażalną kwotę.

Grupa Kapitałowa PKO BP w 2019 roku wypracowała najwyższy zysk w swojej historii. Wyniósł on 4,03 mld zł i był o blisko 8 proc. wyższy niż przed rokiem.

Najwyższy zysk w 100-letniej historii banku

Zysk netto grupy banku w 2019 roku wyniósł 4,03 mld zł i był o 7,8 proc. wyższy niż przed rokiem. To najwyższy zysk w całej 100-letniej historii banku. Został on osiągnięty w otoczeniu wysokich kosztów regulacyjnych oraz materializacji ryzyka prawnego.

Podobnie jak w poprzednich latach, zyski wspierał bardzo dobry wynik na działalności biznesowej, który w całym roku wyniósł 14,7 mld zł i rósł głównie dzięki dalszej poprawie wyniku odsetkowego (wzrost o 10 proc. r/r do poziomu 10,3 mld zł).

POLECAMY:
Kolejny wielki bank opuści Polskę? To byłby już prawdziwy exodus

Wysoka efektywność kosztowa pozwoliła bankowi obniżyć wskaźnik kosztów do dochodów (C/I) do poziomu 41,9 proc. Ostrożne zarządzanie ryzykiem i wykorzystanie korzystnego otoczenia gospodarczego pozwoliły natomiast zmniejszyć koszt ryzyka do 0,47 proc.

W 2019 roku zmaterializowały się ryzyka prawne, które obciążyły wyniki finansowe kwotą 682 mln zł. Pomimo nich, bank po raz kolejny osiągnął rentowność mierzoną zwrotem z kapitału na poziomie 10 proc.

PKO BP najcenniejszą polską spółką

PKO BP rośnie w szybkim tempie i obsługuje już 10,9 mln klientów. Grupa systematycznie bije też rekordy pod względem wielkości aktywów, których wartość to już 348 mld zł.

Do prawie 253 mld zł wzrosło finansowanie dla klientów grupy, a kwota oszczędności klientów zarządzanych przez grupę wyniosła ponad 313 mld zł. PKO Bank Polski pozostaje niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego z najwyższymi udziałami zarówno w rynku kredytów, jak i oszczędności.

POLECAMY:
Polski bank podbije zagranicę? Namawia go sam prezydent

Bank jest najcenniejszą spółką na GPW w Warszawie, a na ostatniej sesji 2019 roku inwestorzy wyceniali jego wartość na 43,1 mld zł. Spółka była także liderem GPW pod względem wygenerowanych na jej akcjach obrotów. Jest też jedyną polską spółką w grupie dużych spółek indeksu rynków rozwiniętych FTSE Russell.

IKO najlepszą bankową aplikacją mobilną na świecie

IKO, aplikacja mobilna PKO Banku Polskiego, jest najpopularniejszą i najbardziej transakcyjną aplikacją na polskim rynku. Na koniec 2019 roku IKO roku miało już 4,2 mln aktywnych aplikacji, a w 2020 roku ich liczba może zwiększyć się do 5 mln.

Wysoka popularność i najwyższe oceny wystawione przez użytkowników w 2019 roku dały jej drugie z rzędu zwycięstwo w rankingu brytyjskiego Retail Banker International. Zestawienie potwierdziło, że aplikacja banku jest najlepsza na świecie. IKO ponownie wyprzedziło aplikacje największych światowych banków takich jak JP Morgan Chase, Barclays czy Bank of America.

Aplikacja w 2019 roku zyskała nowe funkcje takie jak możliwość kupienia biletu komunikacyjnego, dokonanie opłaty parkingowej, czy zakupy bez kodu BLIK.

źródło: PKO Bank Polski

Zobacz także:

myszy metro

Zacięta walka dwóch myszy w metrze. Poszło o… okruszka

lewiatan zakupy

Sprytne rozwiązanie znanej sieci handlowej. Omija nim zakaz handlu