w ,

Andrzej Duda podpisał ustawę – będą 2 mld na media publiczne

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję co do nowelizacji kontrowersyjnej ustawy dającej 2 mld zł na publiczne media. Postanowienie ogłosił podczas konferencji prasowej po godz. 22:30.

andrzej duda podpisał ustawę 2 mld media publiczne
Fot. Polsat News

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której mediom publicznym by dano prawie 2 mld zł. Postanowienie ogłosił podczas konferencji prasowej po godz. 22:30. Sprawa była szeroko komentowana i niezwykle kontrowersyjna. Prezydent oznajmił jednak, że podpis złożył pod pewnymi warunkami…

Andrzej Duda podpisał ustawę – 2 mld popłyną do mediów publicznych

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej została przez prezydenta podpisana. Jej zapisy zakładały rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. na działalność TVP oraz Polskiego Radia.

Sprawę potraktowałem poważnie. Miała ona dla mnie zasadnicze znaczenie. (…) Spotkałem się z panem przewodniczącym KRRiT, spotkałem się z przedstawicielami regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, wszystkich oddziałów regionalnych TVP, wreszcie z prezesem TVP i PR. Chciałem widzieć jak oceniają kwestię gospodarowania finansami. (…) Nie miałem żadnych wątpliwości, że pieniądze są do ich [mediów] funkcjonowania niezbędne – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wieczornej konferencji. Prezydent postawił jednak pewne warunki dot. podziału tych środków.

W trakcie spotkania z mediami wypowiedział się także premier Mateusz Morawiecki, który poruszył temat przekazania wielu mld zł na onkologię jak i służbę zdrowia ogółem (11 mld zł). Przy okazji podkreślał ogromną rolę środków finansowych na regionalne ośrodki TVP.

W tym roku przeznaczamy rekordową pulę środków – na służbę zdrowia, a pw. na onkologię – ponad 11 mld zł. Nigdy tyle nie przeznaczaliśmy. (…) Ta pula będzie rosła — podkreślił premier.

Również Krzysztof Czabański podczas spotkania poinformował, że 4 na 5 głosów Rady Mediów Narodowych jest za odwołaniem Jacka Kurskiego ze stanowiska szefa TVP.

2 mld zł dla TVP
Fot. TVN24
POLECAMY:
Jacek Kurski oddał się do dyspozycji prezydenta Dudy

Opozycja była od początku nastawiona krytycznie do ustawy. Proponowała też, aby środki, o których mowa w nowelizacji, w całości przeznaczyć na bieżące potrzeby służby zdrowia. Konkretnie chodziło o leczenie onkologiczne, które boryka się z problemami niedofinansowania oraz kolejkami. Podsumowując – opozycja jednogłośnie prosiła o zawetowanie ustawy.

Konsultacje do ostatniej chwili, ale prezydent stawia warunki

Prezydent Andrzej Duda zarówno w ubiegły piątek, jak i w ostatni poniedziałek prowadził konsultacje na temat ustawy abonamentowej. Odbył szereg spotkań, m.in. z szefem Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim, ale też z prezesem TVP Jackiem Kurskim. Spotkania odbyły się także z kierownictwem TVP w regionach.

Sprawę natychmiast skomentowali politycy opozycji – Małgorzata Kidawa-Błońska i Robert Biedroń.

W temacie nowelizacji z prezydentem rozmowy prowadził także szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Z kolei dziś prezes Telewizji Polskiej (TVP) Jacek Kurski odniósł się do sprawy w liście skierowanym do Andrzeja Dudy, że „w imię dobra Telewizji Polskiej” oddaje się do dyspozycji prezydenta.

POLECAMY:
Ogromne zmiany w DVB-T. Będzie trzeba kupić nowy telewizor?

Szef TVP napisał w nim, że media publiczne potrzebują dofinansowania, a bez tych pieniędzy mediom tym grozi upadek. Z ostatnich doniesień wynika, że Rada Mediów Narodowych korespondencyjnie przeprowadza głosowania nad odwołaniem Jacka Kurskiego.

List Jacka Kurskiego do prezydenta

W związku z wątpliwościami Pana Prezydenta co do złożenia podpisu pod ustawą przyznającą mediom publicznym rekompensatę abonamentową oraz w związku z pojawiającymi się w domenie publicznej odniesieniami do mnie jako Prezesa TVP, oświadczam, iż w imię dobra Telewizji Polskiej, interesu publicznego, a także w zgodzie z wartościami, którym służyłem całe swoje życie – oddaję się do dyspozycji Pana Prezydenta – napisał w liście Kurski.

Źródło: wirtualnemedia.pl, Polsat News

Zobacz także:

maurycy popiel

Maurycy Popiel – kim jest uczestnik “Twoja Twarz Brzmi Znajomo”?

ile ofiar śmiertelnych koronawirusa

Nowe, SZOKUJĄCE badania. 68 mln ofiar koronawirusa?