w ,

Jacek Kurski oddał się do dyspozycji prezydenta Dudy

Do północy prezydent Andrzej Duda ma czas na ogłoszenie decyzji – podpisze ustawę o przyznaniu 2 mld zł mediom publicznym, albo weto. Jacek Kurski, szef TVP przesłał mu ważny dokument.

jacek kurski andrzej duda tvp weto 2 mld
Fot. YouTube / Polskie Radio; Twitter @kurskipl

Do północy prezydent Andrzej Duda ma czas na ogłoszenie ważnej decyzji. Podpisze ustawę o przyznaniu 2 mld zł mediom publicznym, albo weto. Jacek Kurski, szef TVP przesłał mu ważny dokument.

Jacek Kurski oddał się do dyspozycji prezydenta

Przed Andrzejem Dudą prawdopodobnie najtrudniejsza decyzja. Decyzja ws. podpisania ustawy przekazującej mediom publicznym 2 mld zł. – Poniżej list do pana prezydenta Andrzeja Dudy, który wysłałem do niego drogą elektroniczną dziś w godzinach popołudniowych – napisał na Twitterze Jacek Kurski, szef TVP. Z pewnością Dudę czekają długie i ciężkie godziny.

Powodem skierowania tego listu do prezydenta są niewątpliwie doniesienia ws. podpisu ustawy, które chciał po prostu rozwiać. Andrzej Duda chciał w zamian za podpis głowy szefa TVP, podczas gdy zgody na to nie wyraził prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Z pewnością gra idzie nie tylko o wizerunek prezydenta, ale też jego zależność od obozu władzy.

Oddaję się do dyspozycji pana prezydenta – napisał w liście Jacek Kurski. Andrzej Duda ma na swoją decyzję czas tylko do północy. Istotnie – to od niej zależy, czy media publiczne dostaną 2 mld zł w ramach rekompensaty. Oczywiście chodzi o wyrównanie za utracone środki z powodu niższych wpływów z abonamentu RTV.

Chcę pana zapewnić, że moja osoba nie jest przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania uzależnionych od pana decyzji – podkreślił Kurski.

Weto prezydenta to wyrok śmierci dla TVP

Weto byłoby czymś strasznym. To tak, jakby zabrać 70 proc. planowanych przychodów. (…) To tak jakby PKP dowiedziało się, że nie ma 70 proc. budżetu. To weto byłoby śmiercią Telewizji – napisał w liście do prezydenta Jacek Kurski.

Państwo musi być stać i na drogi, i na kolej, i na służbę zdrowia, i na media publiczne. Nie ma silnego, szanującego się państwa w  Europie, które nie miałyby wspieranych z budżetu państwa mediów – konkluduje szef Telewizji Polskiej.

Konkludując, dziś mija ważny termin, w którym Andrzej Duda musi podjąć trudną decyzję. Co w związku z tym zrobić z 2 mld zł dla TVP i dla Polskiego Radia? Czy prezydent ustawę odpisze, zawetuje czy odeśle do Trybunału Konstytucyjnego?

Źródło: własne, Twitter, Wirtualna Polska

Zobacz także:

filip gurłacz

Filip Gurłacz – kim jest uczestnik “Twoja Twarz Brzmi Znajomo”?

maurycy popiel

Maurycy Popiel – kim jest uczestnik “Twoja Twarz Brzmi Znajomo”?