w ,

Łukasz Szumowski liderem rankingu zaufania. Opozycja traci

Łukasz Szumowski – minister zdrowia – został przez Polaków doceniony. Aktualnie cieszy się największym zaufaniem obywateli. Tak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu.

łukasz szumowski ranking zaufania onet ibris koronawirus
Fot. Kancelaria Premiera

Minister zdrowia Łukasz Szumowski został przez Polaków doceniony. Aktualnie cieszy się największym zaufaniem obywateli. Tak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu.

Łukasz Szumowski liderem rankingu zaufania, pokonał prezydenta i premiera

Epidemia koronawirusa w Polsce to bez wątpienia spore wyzwanie dla aktualnego ministra zdrowia. Okazuje się jednak, że Polacy docenili jego aktywność na tym polu. Najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu pokazał, że Łukasz Szumowski z grona osób publicznych ma największe zaufanie.

POLECAMY:
Łukasz Szumowski liderem rankingu zaufania. Opozycja traci
”]

Minister zdrowia w cyklicznym rankingu realizowanym przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie portalu Onet.pl wyprzedził utrzymującą się od bardzo dawna czołówkę, czyli prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Mateusza Morawieckiego.

Zgodnie z wynikami rankingu Szumowskiemu ufa nieco więcej niż połowa badanych – dokładnie 51,1 proc. Zaledwie 12 proc. respondentów nie ufa ministrowi. Oznacza to wzrost zaufania do Szumowskiego w stosunku do marca o niemal 10 punktów procentowych

Podium niezmiennie zajmują prezydent i premier

Drugie miejsce w zestawieniu zajął aktualnie urzędujący prezydent Andrzej Duda z wynikiem na poziomie 44,5 proc. (spadek w stosunku do marca o 0,9 pp.). Podium zamyka premier Mateusz Morawiecki z zaufaniem na poziomie 42,5 proc. (wzrost o 1,4 pp.).

POLECAMY:
Którego kandydata na prezydenta zaprosilibyśmy na obiad? Sondaż IBRiS

Co ciekawe, w najnowszej odsłonie rankingu zyskał zaufanie również szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. 28,4 proc. obywateli naszego kraju wyraża zaufanie do jego osoby, co w porównaniu z marcem br. Oznacza skromny wzrost na poziomie 0,3 pp.

Opozycja w dołku

Jeśli chodzi o innych polityków, notowania poprawił Szymon Hołownia. W jego przypadku odnotowano drugi największy skok zaufania zaraz po ministrze zdrowia. O wiele gorsze rezultaty dotyczą innych postaci polskiej polityki. Donald Tusk cieszy się zaufaniem zaledwie 28,3 proc. respondentów (spadek o 1,8 pkt proc.). Borysowi Budce ufa 27,7 proc. badanych (wzrost jedynie o 0,6 pkt proc.).

POLECAMY:
Andrzej Duda może być szczęśliwy. W tym sondażu nie ma sobie równych

Na zakończenie, największą przegraną rankingu jest jednak kandydatka na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. Dlatego, że ufa jej tylko 24,5 proc. ankietowanych, co w porównaniu do marca stanowi spadek aż o -13,8 pkt proc.

Sondaż zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (metoda CATI), na reprezentatywnej grupie 1100 respondentów w dniu 7 kwietnia 2020 r.

Źródło: IBRiS, Interia

Zobacz także:

koronawirus covid bankructwo firm upadek gospodarki

Koronawirus dobija firmy. Już 100 tysięcy mikrofirm zawiesiło działalność

Maseczki wielorazowe gdzie kupić bawełniane maseczki z filtrem ochronne na twarz

Maseczki wielorazowe. Polacy szukają ich w internecie