w

Jan Paweł II. 100. urodziny Papieża Polaka. Co po nim pozostało?

Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła, to jedna z najważniejszych postaci naszych czasów. Gdyby żył, miałby 100 lat. Dziś mija 100. rocznica jego urodzin. Co pozostało z jego nauczania?

jan paweł II urodziny papież polak
Fot. Wikipedia / Eric Draper

Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła, to jedna z najważniejszych postaci naszych czasów. Gdyby żył, miałby 100 lat. Dziś mija 100. rocznica jego urodzin. Co pozostało z jego nauczania?

100. urodziny Jana Pawła II. „Nie lękajcie się”

Uroczyste świętowanie stulecia urodzin Jana Pawła II jest najlepszą okazją, by pomyśleć o jego duchowym dziedzictwie. Warto przypomnieć sobie historię tego niezwykłego człowieka, który odegrał tak ważną rolę w życiu Polski i świata.

Wspólne modlitwy, składanie kwiatów pod pomnikami i tablicami, czytanie tekstów. To jedne z wielu form upamiętniających setną rocznicę urodzin Papieża Polaka. – Karol Wojtyła był jedną z najważniejszych postaci XX wieku – napisał w liście prezydent Polski. Andrzej Duda wskazał, że „nasze historyczne zwycięstwa i sukcesy (…) dowiodły, że niezachwiane dążenie do wolności oraz łączące nas więzy solidarności to źródło olbrzymiej siły”.

POLECAMY:
Błogosławił z szyberdachu. Legnicki proboszcz wyglądał niemalże jak papież

18 maja we wszystkich katedrach, kościołach i kaplicach na terenie Polski będą sprawowane uroczyste msze święte jako diecezjalne i parafialne dziękczynienie za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II.

Uroczystości w Watykanie. „Wspominamy go z wielką miłością i uznaniem”

Bez wątpienia okrągła rocznica to wielkie święto. 18 maja, w dniu 100. urodzin Jana Pawła II, papież Franciszek odprawi rano uroczystą mszę w kaplicy przy jego grobie w bazylice Świętego Piotra. Zabraknie przy tym wiernych z powodu wciąż panującej pandemii koronawirusa.

Oficjalny portal Stolicy Apostolskiej Vatican News opublikuje specjalnie przygotowane materiały przypominające pontyfikat Papieża Polaka. Dlatego też wyjątkowo bogaty w propozycje programowe będzie też dzień obchodów na antenie włoskiej telewizji publicznej RAI. Jubileuszowi 100-lecia poświęcona będzie cała ramówka kanału RAI Storia.

POLECAMY:
Papież Benedykt XVI obchodzi dziś 93. urodziny. Jak je spędza?

W związku z wydarzeniem Papież Franciszek zwrócił się już do wiernych kościoła katolickiego mieszkających na całym świecie przypominając o setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. „Wspominamy go z wielką miłością i uznaniem” – podkreślił papież.

Barka Challenge – artyści papieżowi. Cała Polska śpiewa dla św. Jana Pawła II

Ze względu na setną rocznicę urodzin Jana Pawła II, artyści organizują akcję Barka Challenge, wzorowaną na bijącym rekordy popularności Hot16Challenge 2. Pomysłodawcą jest pochodzący z Limanowszczyzny Bogusław Nawara, wokalista zespołu Gooraleska. W projekcie udział zadeklarowali m.in. Sebastian Karpiel-Bułecka i Rafał Brzozowski.

Bez wątpienia Barka to najbardziej ulubiona pieśń Jana Pawła II. Autorem słów w języku polskim jest salezjanin ks. Stanisław Szmidt. Papież śpiewał ją osobiście w Gnieźnie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. W 2002 roku Jan Paweł II powiedział:

Ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed dwudziestu trzema laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. Nie rozstawałem się z nią przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny, dlatego była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła. I ona przyprowadzała mnie wielokrotnie tu, na te Błonia pod Kopiec Kościuszki…

Jan Paweł II – kim był?

Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w Wadowicach, a zmarł 2 kwietnia 2005 w Watykanie jako papież. Był polskim duchownym rzymskokatolickim, biskupem pomocniczym krakowskim (1958–1964), a następnie arcybiskupem metropolitą krakowskim (1964–1978).

POLECAMY:
Koronawirus. Ksiądz z awionetki odpędzał epidemię relikwiami Jana Pawła II

Potem stał się kardynałem (1967–1978), zastępcą Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969–1978). 264. papież i 6. Suweren Państwa Watykańskiego w latach 1978–2005. Święty Kościoła katolickiego. Zmarł 2 kwietnia 2005. W jego wyjątkowej ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw świata.

Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie, dlatego specjalnie pominięto tradycyjnego pięcioletni okres oczekiwania. Beatyfikacja nastąpiła ostatecznie 1 maja 2011, a  27 kwietnia miała miejsce kanonizacja. Prawdopodobnie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii współczesnej kościoła katolickiego.

Źródło: WIkipedia, vatican.va

magda gessler schudła chudnie tvn kuchenne rewolucje dieta koronawirus

Magda Gessler mocno schudła? Potwierdziła mediom: „Znikam w sposób magiczny”

malgorzata kidawa błońska prezydentem warszawy trzaskowski wybory

Małgorzata Kidawa-Błońska prezydentem Warszawy? „Scenariusz dopuszczalny”