w

Rynek pracy przechodzi załamanie. Tak źle dawno nie było

Rynek pracy w kwietniu przeżył prawdziwe tąpnięcie. Kwietniowe dane z przedsiębiorstw dowodzą, że uderzył w nas silny kryzys – najgłębszy po transformacji ustrojowej z lat 90.

rynek pracy w kwietniu kryzys gospodarczy epidemia bezrobocie

Rynek pracy w kwietniu przeżył prawdziwe tąpnięcie. Kwietniowe dane z przedsiębiorstw dowodzą, że uderzył w nas silny kryzys – najgłębszy po transformacji ustrojowej z lat 90.

Rynek pracy w kwietniu – gwałtowna redukcja etatów

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny, w kwietniu br. zatrudnienie spadło aż o 2,4 proc. w porównaniu z marcem i o 2,1 proc. rok do roku. Spadły też wynagrodzenia – w kwietniu miesiąc do miesiąca o 3,7 proc.

Kwietniowe dane z krajowego ryku pracy przyniosły niespodziewanie gwałtowne przyspieszenie redukcji etatów. Obok tradycyjnych zwolnień na tak gwałtowne tąpnięcie zatrudnienia istotny wpływ miało z pewnością zmniejszanie wymiaru etatów w obliczu ograniczonej aktywności firm w czasie lockdownu – uważa starszy ekonomista Banku Pekao SA Piotr Piękoś.

Kolejne miesiące to kolejne zwolnienia

Zdaniem ekonomisty Banku Pekao SA w kolejnych miesiącach spodziewać się można kontynuacji cięć etatów, a efekty tych zwolnień będą widoczne z opóźnieniem w poziomie bezrobocia.

Również wiele innych firm w kontekście pogarszającej się gwałtownie sytuacji gospodarczej najpewniej zamraża planowane podwyżki płac (czy też wypłaty premii) bądź też dokonuje cięć wynagrodzeń – kontynuuje ekspert.

Zdaniem Piękosia kwietniowe dane pokazują, że doszło do bezprecedensowego tąpnięcia na rynku pracy. Dlatego też nie wiadomo, kiedy wszystko wróci do normy. Prawdopodobnie Polskę czekają długie miesiące wychodzenia z kryzysu. Niektórzy ekonomiści twierdzą, że okres ten wydłuży się nawet do dwóch kwartałów.

Zatrudnienie spadło o około 150 tys., a to nie koniec

Skala ubóstwa w Polsce może w tym roku wzrosnąć o więcej niż 20 proc. – stwierdził dr hab. Ryszard Szarfenberg. Jego zdaniem w wyniku kryzysu gospodarczego, spowodowanego pandemią koronawirusa, na polskim rynku pracy może dojść do prawdziwej tragedii.

W obliczu rosnącego dramatu na rynku pracy postuluje się różne rozwiązania. To m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do przynajmniej 50 proc. pensji minimalnej, czy tez zwiększenie kwot zasiłków dla ubogich.

Źródło: Bank Pekao, Business Insider Polska

minister zdrowia aresztowany boliwia koronawirus respiratory

Minister zdrowia aresztowany! Efekt afery związanej z walką z epidemią

poczta polska phishing ostrzezenie

Poczta Polska wystosowała ważny apel do seniorów, ale zagrożony jest każdy