w

GUS podał smutne dane. Polakom nie starcza pieniędzy na przyjemności

GUS podał bardzo niepokojące dane dotyczące stanu naszych portfeli. Zdaniem specjalistów statystyczny Kowalski na swoje wydatki posiada 1819 zł

gus główny urząd statystyczny dochód rozporządzalny inflacja

GUS podał bardzo niepokojące dane dotyczące stanu naszych portfeli. Zdaniem specjalistów statystyczny Kowalski na swoje wydatki posiada 1819 zł. Tyle zostaje nam w kieszeni po opłaceniu podatków i składek.

GUS: Wydatki obowiązkowe zjadają dochody

GUS wskazał w analizie, że tzw. dochód rozporządzalny za ubiegły rok wyniósł równo 1819 zł. To i tak 5 proc. więcej niż w roku 2018. Od tej kwoty trzeba odliczyć wszystko to, co obowiązkowo musimy zapłacić i wtedy okazuje się, że na przyjemności zostaje niewiele.

POLECAMY:
Przed nami fala podwyżek. Inflacja zagląda nam do portfeli

W 2019 roku wszystko to, co musimy zapłacić z naszych wynagrodzeń obowiązkowo, to niemal 70 proc. naszych dochodów. Nastąpiła jednak lekka poprawa. Odkąd Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne w 2015 roku, na obowiązkowe opłaty przeciętny obywatel wydawał 78,7 proc. dochodów.

Podsumowując, dla większości Polaków, a konkretnie 61 proc. wszystkich gospodarstw domowych w naszym kraju, dochód rozporządzalny to kwota wciąż poniżej 2 tys. zł.

Najgorsza sytuacja dotyczy seniorów

W najnowszym badaniu GUS najgorzej prezentuje się sytuacja emerytów i rencistów. Ich dochód rozporządzalny wynosi bowiem zaledwie 1498 zł przy wydatkach obowiązkowych sięgających nawet 1222 zł. Dla co trzeciego – od 2 do 4 tys. zł. Wynikiem na poziomie od 4 do 6 tys. zł może się pochwalić nieco poniżej 4 proc. gospodarstw. Natomiast wyższym – 1,4 proc.

Dochód rozporządzalny to suma bieżących dochodów gospodarstw domowych ze wszystkich ich źródeł. Jest zarazem pomniejszona zaliczki na podatki dochodowe oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

POLECAMY:
Biedronka wesprze finansowo seniorów. Do 150 zł co miesiąc

Spadek cen pomoże naszym portfelom

GUS podał też do wiadomości publicznej nowe dane dotyczące cen. Inflacja w maju 2020 r. wyniosła 2,9 proc. rok do roku, natomiast w porównaniu do kwietnia była ujemna. To dobre dane dla większości z nas, którzy oglądamy złotówkę z każdej strony przed jej wydaniem.

Ceny żywności stanęły w miejscu, mocno potaniały paliwa na stacjach. Zgodnie z informacją podaną prze GUS mamy do czynienia z drugim z rzędu miesiącem, kiedy odnotowano deflację.

Źródło: GUS, Money.pl

Zobacz także:

cała polska na wybory piotr krzystek szczecin wybory prezydenckie

Cała Polska. Na wybory! Nowa inicjatywa prezydenta Szczecina

porady kulinarne w jakiej temperaturze gotować jajka rosół

Porady kulinarne. Czy temperatura ma znaczenie?