w ,

Przekop Mierzei Wiślanej zgodnie z planem. Inwestycję wsparł prezes Kaczyński

Przekop Mierzei Wiślanej idzie zgodnie z planem i nic tej inwestycji już nie zatrzyma. Ma ona pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy całego regionu.

przekop mierzei wiślanej po co wrzesień 2020 koszt zalety kaczyński stępka
Fot. YouTube / TVREGIONALNA24.PL; CONCRETniE Na Budowie (screenshot)

Przekop Mierzei Wiślanej idzie zgodnie z planem i nic tej inwestycji już nie zatrzyma. Ma ona pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy całego regionu. Pojawiają się inwestorzy chętni do budowy terminali w elbląskim porcie.

Przekop Mierzei Wiślanej idzie zgodnie z planem

– Po uruchomieniu nowego kanału żeglugowego i otwarciu Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie spodziewamy się większej liczby turystów – mówi Katarzyna Krzywda z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

POLECAMY:
Fatalne wieści dla trzymających pieniądze w banku

– Projekt jest procedowany przez inwestora, czyli przez dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, zgodnie z harmonogramem. Dlatego w tej chwili trwa budowa portu zewnętrznego, wbijanie ścianek szczelnych i obudowa wyspy, tak że prace postępują bardzo dynamicznie i mamy nadzieję, że zostaną zakończone zgodnie z harmonogramem – mówi Katarzyna Krzywda, dyrektor Departamentu Gospodarki Morskiej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Teraz trwa budowa portu osłonowego (falochron wschodni i zachodni, na którym wykonano już 65 proc. prac).

Niebawem ruszą prace przy kanale żeglugowym

W najbliższych planach jest rozpoczęcie głównych robót czerpalnych, które pozwolą na przyjęcie statków ze Skandynawii z kamieniem hydrotechnicznym. Wykorzysta się go do budowy narzutów na falochronie wschodnim i zachodnim. Poza tym realizowane są dostawy kamienia z polskich kopalń na południu kraju, a na terenie budowy stanął węzeł betoniarski, aby zmniejszyć ciężki transport betonu na lokalnych drogach.

Prace przy kanale żeglugowym toczą się zgodnie z harmonogramem. W części północnej i południowej wykonywane są roboty ziemne i pogrążane są kolejne ścianki. W miejscu wykonywanej śluzy powstaje szczelna przesłona, która ma wzmocnić podłoże gruntowe.

Trwa również budowa dwóch mostów obrotowych, które umożliwią ciągłe utrzymanie ruchu samochodowego w rejonie kanału. W połowie przyszłego roku, przed rozpoczęciem sezonu turystycznego, mostem południowym przejadą pierwsze samochody.

Jak podkreśla, z pewnością nastąpi także rozwój turystyki w regionie. Dlatego większy ruch turystyczny jest szansą dla małych portów jachtowych, które wybudowano w obszarze Zalewu Wiślanego. Nie wykorzystuje się ich, bo żeglugę ograniczono i obecnie może się odbywać tylko między portami polskimi.

Strategiczna inwestycja finansowana z budżetu

Przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna inwestycja finansowana z budżetu państwa. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a projekt nadzoruje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Na obecnym etapie inwestycja obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej oraz kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Dlatego nowy kanał żeglugowy, który połączy Zalew Wiślany i Zatokę Gdańską, będzie miał ok. 1 km długości i 5 m głębokości. Całkowita długość nowej drogi wodnej to prawie 23 km.

POLECAMY:
Tadeusz Rydzyk znów rusza z biznesem. W tle duże pieniądze

We wrześniu powinno ruszyć internetowe głosowanie na nazwę dla nowej wyspy, którą usypie się na Zalewie Wiślanym. Propozycje można było przesyłać na adres Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej do 31 sierpnia. We wrześniu komisja konkursowa wybierze najciekawsze i najczęściej powtarzające się propozycje. Drugi etap – ogólnopolskie internetowe głosowanie –  zaplanowano na wrzesień.

paweł wilczak aktor wiek romans joanna brodzik koronawirus maseczki rękawiczki dzieci instagram

Paweł Wilczak: Zawsze mam przy sobie rękawiczki, maseczkę i płyn do dezynfekcji

koronawirus sejm gosiewska wicemarszalek

Koronawirus atakuje Sejm! Polityk PiS z pozytywnym wynikiem