w ,

Koronawirus zdemolował sądownictwo. Setki tysięcy spraw odwołanych

Koronawirus odcisnął swoje piętno na przestarzałym procesie prowadzenia spraw sądowych. W ciągu pierwszych tygodni lockdowu sędziowie odwołali ponad 230 tys. spraw.

koronawirus lockdown sądy sądownictwo przewlekłość iustitia odwołane sprawy

Koronawirus odcisnął swoje piętno na przestarzałym procesie prowadzenia spraw sądowych. Tylko w ciągu kilku pierwszych tygodni od wprowadzenia restrykcji pandemicznych sędziowie musieli odwołać przeszło 230 tys. spraw, których nie można było przeprowadzić w klasycznym trybie procedowania

Koronawirus zdemolował organizację pracy w sądach

Kompleksowo opracowany system digitalizacji sądów pozwoliłby upłynnić i uprościć funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. O tym przekonują autorzy raportu „Sądy dostępne przez Internet” autorstwa specjalistów z Fundacji Court Watch Polska.

Fundacja Court Watch Polska powołuje się na badania systemów sprawiedliwości z 13 krajów z całego świata. Za jedną z największych wad polskiego systemu sądownictwa uznała rozproszenie usług administracji publicznej takich jak e-Sąd, eKRS czy eKW. Choć systemy te funkcjonują w formie cyfrowej, dotychczas nie udało się ujednolicić ich baz danych, zasad użytkowania oraz interfejsów.

W odpowiedzi na zagrożenia wynikające z pandemii koronawirusa Stowarzyszenie Sędziów PolskichIustitia” wezwało Ministerstwo Sprawiedliwości do przeprowadzenia procesu gruntownej informatyzacji wymiaru sprawiedliwości, który pozwoliłby zachować ciągłość pracy sądów m.in. w czasie pandemii.

Czas na cyfrowe akta

– W Polsce cyfrowe akta wprowadzane są dopiero w pewnym stopniu w sądach administracyjnych. Mamy nadzieję, że za jakiś czas to będzie standard zdecydowanie wygodniejszy i praktyczniejszy dla wszystkich – wskazuje Zofia Branicka.

Polski system sądowniczy daje możliwość prowadzenia posiedzeń zdalnych w postępowaniu cywilnym dzięki nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z 2015 roku.

Koronawirus swoje zrobił… Do czasu wybuchu pandemii sądy nie korzystały z tej możliwości ze względu na konieczność łączenia się za pośrednictwem aplikacji Avaya Scopia. Ta nie była powszechnie dostępna w salach sądowych. Konieczne będzie wypracowanie nowych metod komunikacji ze stronami.

Rząd w tarczy antykryzysowej z 31 marca przewidział wdrożenie systemu teleinformatycznego do zdalnej obsługi postępowań sądowych. Jednak powszechne wdrożenie rozwiązań tego typu wymaga czasu. Wymaga też odpowiednich środków finansowych i zaplecza technologicznego, które pozwoli przeprowadzać procesy w sposób bezpieczny.

Konieczne przyspieszenie cyfryzacji sądownictwa

Równie istotne w usprawnieniu pracy sądów może okazać się digitalizacja akt sprawy. Zwłaszcza w przypadku spraw wymagających podjęcia błyskawicznej decyzji.

– W przypadku tymczasowych aresztowań sąd ma 24h na zapoznanie się z aktami postępowania przygotowawczego. Te są przygotowywane przez organ prowadzący postępowanie, najczęściej przez prokuraturę. Sądy narzekają na to, że przeglądanie nieodpowiednio oznaczonych akt jest bardzo trudne. W sytuacji, gdyby te akta były zdigitalizowane, wyszukiwanie byłoby zdecydowanie prostsze. |Szczególnie jeżeli byłyby one przygotowane w profesjonalny sposób – podkreśla ekspertka.

Według raportu analityków z firmy McKinsey & Company proces cyfryzacji w Polsce przebiega dwukrotnie szybciej niż w największych krajach Europy. Na świecie administracja cyfrowa rozwija się w tempie 7 proc. w skali roku. Wartość usług cyfrowych do 2025 roku może wzrosnąć do 275 mld zł.

debata trump biden 2020 usa kabel przewód oszustwo

Debata Trump Biden. Kandydat demokratów przyłapany na oszustwie?

lexus rc coupe 2020 cena dane techniczne opinie spalanie olx

Ulepszone coupé. Oto Lexus RC po zmianach, ale czy na lepsze?