w

Benoît Mandelbrot. Kim jest bohater Goodle Doodle? Nieznane fakty

Benoît B. Mandelbrot uhonorowany został przez Google Doodle. Dziś, 20 listopada, firma zrobiła mu prezent z okazji 96. rocznicy urodzin.

benoit mandelbrot google doodle kim jest fraktal fraktale co to
Fot. Wikipedia, actu-cameroun.com

Benoît B. Mandelbrot uhonorowany został przez Google Doodle. Dziś, 20 listopada, firma zrobiła mu prezent z okazji 96. rocznicy urodzin. Kim jest Benoît Mandelbrot?

Benoît Mandelbrot Google. Kim jest bohater Goodle Doodle? Fraktal co to?

Najpopularniejsza na świecie wyszukiwarka internetowa wspomina dzisiaj matematyka litewsko-żydowskiego pochodzenia. To Benoît Mandelbrot, o którym wiele osób nic nie wie. Jego nazwisko wyszukiwano dziś ponad milion razy! Wiele osób wchodzących dziś na Google nie mogło wyjść z podziwiu nie wiedząc, co przypomina słynna grafika nad oknem wyszukiwania.

Mandelbrot jest ojcem geometrii fraktalnej. Urodził się w Polsce, ale działał zawodowo we Francji oraz Stanach Zjednoczonych. Zmarł 14 października 2010 w Cambridge. Zajmował się szerokim zakresem problemów matematycznych, znany jest przede wszystkim jako ojciec geometrii fraktalnej, opisał zbiór Mandelbrota oraz wymyślił samo słowo „fraktal”.

Benoît Mandelbrot Google
Benoît Mandelbrot Google

Benoît Mandelbrot Google. Kim jest bohater Goodle Doodle? Kim jest Benoit Mandelbrot?

Urodził się w rodzinie litewskich Żydów mieszkających po I wojnie światowej w Polsce, jako syn lekarki i handlarza odzieżą. W latach 1924–1936 mieszkał w Polsce, a w latach 1936–1957 we Francji. Pracował w Centre national de la recherche scientifique w Paryżu, a następnie na Uniwersytecie w Lille.

Od 1957 pracował w USA dla firmy IBM, miał zatem dostęp do najnowocześniejszych komputerów. Mandelbrot dotarł do prac dwóch francuskich matematyków: Gastona Julii i Pierre’a Fatou, którzy badali zachowanie się iteracji pewnych funkcji zespolonych. Wykorzystał do tego celu komputery. Uzyskane przez niego wykresy nazwano oficjalnie fraktalami.

W 1993 uhonorowano go Nagrodą Wolfa w fizyce, a w 2003 został wyróżniony prestiżową Nagrodą Japońską. Otrzymał 16 tytułów doktora honoris causa. Zmarł w hospicjum w Cambridge (Massachusetts) na raka trzustki.

Źródło: Wikipedia

bronisław komorowski w szpitalu chory koronawirus przewieziony do szpitala

Bronisław Komorowski przewieziony karetką do Warszawy! Walczy z koronawirusem

100 dni solidarności koronawirus nowe obostrzenia konferencja premiera 21.11 gastronomia zmiana terminu ferii zimowych kiedy ferie 2021 boże narodzenie 2020

100 dni solidarności. Konferencja premiera 21.11. Nowe obostrzenia. Ferie zimowe 2021