Apostazja. Co to takiego? Słownikowa definicja to – mówiąc ogólnie – całkowite porzucenie wiary. W Polsce tego słowa używa się jednak w kontekście wystąpienia z organizacji religijnej drogą administracyjną.
Apostazja jak dokonać? Co to jest? Procedury, wniosek i konsekwencje
Jak dokonać apostazji? Teoretycznie można wystąpić z Kościoła i jednocześnie nie porzucając wiary, bo nie zgadzamy się z instytucjonalną twarzą tej organizacji. Można jednak też porzucić wiarę nie występując z Kościoła. Można także porzucić wiarę i wystąpić z Kościoła w tym samym czasie.
Wbrew pozorom apostazja nie jest formalnym wystąpieniem z Kościoła. Słownik Języka Polskiego PWN mówi nam o odstępstwie od wiary, wyznawanych zasad lub przekonań W Encyklopedii PWN czytamy, że to odejście ochrzczonej osoby od wiary. O całkowitym porzuceniu wiary chrześcijańskiej czytamy dopiero w Kodeksie Prawa Kanonicznego.
Słownik swoje, życie swoje. Apostazja licznik
Apostazja jako termin odnosi się rzecz jasna do wiary, z kolei mniej do naszej przynależności do Kościoła od strony administracyjnej, formalnej. To zatem tylko porzucenie wiary, a nie zerwanie administracyjnych więzi ze wspólnotą kościelną. Mówimy jednak cały czas o wiedzy słownikowej.
Dziś terminu apostazja używa się najczęściej w kontekście formalnego występowania z Kościoła. W tym znaczeniu słowo to pada z ust zarówno organizacji, jak i polityków czy dziennikarzy.
Licznik apostazji. Apostazja konsekwencje! Skutki apostazji są poważne
W Polsce najczęściej z Kościoła występują ateiści i agnostycy. Są to osoby, które w trakcie życia i nabywania doświadczenia utracił wiarę. To też osoby, które nie wierzyły w Boga nigdy.
Z aktem apostazji wiążą się kanoniczne i prawne konsekwencje. Na taką osobę zostaje nałożona tzw. ekskomunika. Nie wolno przyjmować sakramentów świętych, pełnić w kościele żadnych funkcji. Nie można być chrzestnym, świadkiem podczas bierzmowania, nie można zawrzeć małżeństwa. Apostata pozbawiony jest katolickiego pogrzebu.
Apostazja a bycie chrzestnym? Tu też ma to znaczenie. Apostata nie może zawrzeć związku małżeńskiego. W sytuacji zagrożenia życia zakaz przyjmowania sakramentów ulega jednak zawieszeniu. W wyjątkowych przypadkach apostata może otrzymać sakramentalne rozgrzeszenie.
Warto jednak pamiętać, że akt apostazji nie zmienia jednej zasadniczej kwestii. Osoba taka pozostaje katolikiem – zgodnie z zasadą: „semel catholicus, semper catholicus” („kto raz się stał katolikiem, pozostaje nim na zawsze”). Wszystko na mocy chrztu. Do kościelnej wspólnoty można ponownie wejść za zgodą biskupa.
Licznikapostazji.pl. Nowa inicjatywa lewicy
W internecie istnieje wiele stron, które objaśniają, co to jest apostazja i jak jej dokonać. Apostazja.eu to tylko jedna z wielu stron oferujących pomoc w oficjalnym wystąpieniu z Kościoła Katolickiego.
Ostatnią inicjatywą jest akcja Roberta Biedronia i Joanny Scheuring-Wielgus. Duet polityków ogłosił start Licznika Apostazji (licznikapostazji.pl). Ma to zachęcić ludzi zdenerwowanych sytuacją w kościele instytucjonalnym do wyjścia z jego struktur. Witryna jest popularna, tak jak maps kościelnej pedofilii, na którą do dziś weszło (zdaniem założycieli) 12 milionów osób.
Źródło: Wikipedia