w ,

Papcio Chmiel nie żyje. Autor kultowych komiksów miał 97 lat

Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski, nie żyje. Na jego komiksach o Tytusie, Romku i A’Tomku wychowały się całe pokolenia.

chmielewski papcio chmiel nie żyje tytus romek atomek
Dawid Skoblewski - Praca własna (CC BY 2.5); Zorro2212

Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski, nie żyje. Na jego komiksach o Tytusie, Romku i A’Tomku wychowały się całe pokolenia. O tym smutnym fakcie poinformował wydawca jego komiksów – Prószyński i S-ka.

Papcio Chmiel nie żyje. Twórca komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku dożył 97 lat

Tę smutną informację potwierdziło również kierownictwo Muzeum Powstania Warszawskiego. Papcio Chmiel był bowiem nie tylko rysownikiem, ale też uczestnikiem bohaterskiego zrywu w 1944 roku.

– Powiedzieć o Nim, że był nestorem polskiego komiksu, to nic nie powiedzieć. Niewielu było artystów, którzy w takim stopniu ukształtowali wyobraźnię kolejnych pokoleń Polaków” – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Zdaniem premiera niektórzy mówią, że Papcio Chmiel uczłowieczył polski komiks. Wszystkim pokazał, jak piękny i plastyczny jest język polski i jaką siłę, szczególnie w czasach PRL-u, miały wyobraźnia i prawda.

Na Wieczną Wartę odszedł Papcio Chmiel, Henryk J. Chmielewski – rysownik, autor komiksów o przygodach Tytusa Romka i A’Tomka. Żołnierz AK i Powstaniec Warszawski. Harcerz 70 WDH. Dla ludzi mojego pokolenia, dorastających kiedyś na Jego komiksach, kończy się jakaś epoka. RiP – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Henryk Jerzy Chmielewski. Biografia

Papcio Chmiel urodził się w czerwcu 1923 w Warszawie. Tam też zmarł. Był polskim grafikiem i rysownikiem oraz publicystą. Najbardziej znany z serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”, uczestnik powstania warszawskiego. Walczył w 7. pułku piechoty „Garłuch„, był żołnierzem Armii Krajowej.

Karierę graficzną rozpoczął w wojsku, gdzie opiekował się gazetką. Po przejściu do cywila pracował jako rysownik, początkowo w „Świecie Przygód”, a potem w „Świecie Młodych”. W latach 1950–56 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki.

Szerzej znany z popularnej serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która sprzedała się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Przez wiele lat pracował w czasopiśmie „Świat Młodych”, w którym publikował kolejne przygody trójki bohaterów.

Za swoją twórczość został uhonorowany Orderem Uśmiechu. W 2005 był członkiem Honorowego Komitetu Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Wspierał kampanię Kazimierza Marcinkiewicza, gdy ten ubiegał się o fotel prezydenta Warszawy. W 2007 poparł Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych i zasiadał w Komitecie Honorowego Poparcia PiS.

Tytus, Romek i A’Tomek. O komiksie

Komiks Papcia Chmiela opowiada przygody harcerzy. Dwaj harcerze Romek i A’Tomek starali się uczłowieczyć człekokształtną małpę – Tytusa de Zoo, posiadającego, wbrew pozorom, więcej cech ludzkich niż małpich.

Kolejne tomy komiksu to podróże bohaterów w rozmaite dziedziny wiedzy w wymyślnych pojazdach skonstruowanych przez prof. T.Alenta lub A’Tomka. Każda księga umieszcza bohaterów w innej roli.

Tytus, Romek i A’Tomek zawsze pakują się w jakieś kłopoty, ale zawsze jakoś udaje się im z nich wybrnąć. Świat w komiksie jest bardzo absurdalny i odznacza się błyskotliwym humorem, a jednocześnie zawiera wiele edukacyjnych przesłań dotyczących geografii, ochrony przyrody czy historii („bawiąc uczy”).

W sumie ukazało się w serii 31 albumów zwanych „księgami” oraz 8 ksiąg zbiorczych pt. „Złota księga przygód”, a także albumy zawierające przedruki ze „Świata Młodych” i innych gazet, „Księga TVP” oraz wydania kolekcjonerskie. W 2009 roku Poczta Polska wprowadziła do obiegu trzy znaczki z bohaterami komiksu Papcia Chmiela.

waloryzacja emerytur 2021 tabela kwotowa procentowa wskaźnik kaczyński

Waloryzacja emerytur 2021. Smutne wieści na Dzień Babci i Dziadka

jurek owsiak szczepienia covid koronawirus wośp wielka orkiestra finał

Jurek Owsiak ujawnia prawdę o szczepieniach. „Mamy ogromny problem”