w ,

Jurek Owsiak ujawnia prawdę o szczepieniach. „Mamy ogromny problem”

Jurek Owsiak powiedział, co myśli na temat funkcjonowania Narodowego Programu Szczepień. Jego zdaniem mamy ogromne kłopoty.

jurek owsiak szczepienia covid koronawirus wośp wielka orkiestra finał
Fot. Newseria

Jurek Owsiak powiedział, co myśli na temat funkcjonowania Narodowego Programu Szczepień. Jego zdaniem tempo podawania szczepionki na koronawirusa jest dalekie od ideału. Uważa, że trzeba ten proces wspomóc i taką pomoc jako WOŚP zaoferował.

Jurek Owsiak o szczepionce na COVID-19: „Mamy ogromny problem”

W Polsce przeciwko koronawirusowi pierwszą dawkę podano ok. 600 tys. osobom. Tempo szczepień pozostawia wiele do życzenia i nie chodzi tu tylko o ograniczenie dostaw preparatu od producentów. Cała operacja kuleje też od strony logistycznej. Jurek Owsiak zaproponował więc wsparcie WOŚP w całym procesie. – To moment, kiedy potrzebne są wszystkie ręce na pokład – mówi.

 Mamy ogromny problem ze szczepieniami w Polsce. Mówią o tym ludzie, którzy się na tym znają. Tempo i logistyka prowadzonych szczepień pozostawiają wiele do życzenia – ocenia Jurek Owsiak, założyciel i prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego zdaniem wszystko idzie bardzo wolno i groteskowo.

W poprzednich tygodniach średnio do Polski trafiało 360 tys. dawek dziennie, przy czym połowa była rozdysponowana do punktów szczepień. Teraz mamy do czynienia ze zmniejszeniem dostaw o połowę na mocy decyzji producenta. To spowoduje spowolnienie tempa szczepień, jednak sytuacja ma wrócić do normy za kilka lub kilkanaście dni.

„Widzimy, że potrafiono to zrobić szybko i skutecznie”. Owsiak oferuje pomoc

Słyszymy, że na świecie mówimy o milionowych szczepieniach i to w takim krótkim czasie. Widzimy, że potrafiono takie akcje przeprowadzać bardzo szybko i skutecznie – mówi Jurek Owsiak. Zaproponował wsparcie WOŚP, np. przy szczepieniu osób pracujących i przebywających w DPS-ach i hospicjach. List wysłał do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

– Aby zaszczepić kilkanaście milionów osób, potrzeba pracy 24 godziny na dobę, non stop i to pracy także wolontariuszy. Zespół pielęgniarek, pielęgniarzy, lekarzy, ludzi, którzy mają prawo szczepić, sam nie da rady, to jest po prostu fizyczną niemożliwością. My możemy takich wolontariuszy zorganizować – zapewnił szef WOŚP.

Fundacja Owsiaka od początku pandemii pomaga w wyposażeniu polskich szpitali. Wyposażyła szpitale w urządzenia i środki ochrony osobistej. W listopadzie 2020 roku rozpoczęła drugi etap zakupów związanych z koronawirusem dla szpitali covidowych. Kupiła 50 respiratorów, 90 kardiomonitorów, ponad 1,3 tys. łóżek na OIOM i inne urządzenia.

 Takie decyzje jesteśmy w stanie podjąć w ciągu 24 godzin i pomagać. Nie patrzymy na żadne sytuacje polityczne, po prostu jesteśmy gotowi – podkreśla w rozmowie z Newserią Jurek Owsiak.

chmielewski papcio chmiel nie żyje tytus romek atomek

Papcio Chmiel nie żyje. Autor kultowych komiksów miał 97 lat

zenek martyniuk

Zenon Martyniuk szczerze o alkoholu. Tego się fani nie spodziewali