w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! PŁACZĘPŁACZĘ

Składka zdrowotna ostro w górę? Wiadomo już, kto straci najwięcej

Składka zdrowotna może zostać ostro podniesiona. Rządowi brakuje pieniędzy w budżecie, dlatego politycy na poważnie już rozważają drastyczną podwyżkę.

składka zdrowotna 2021 ile wynosi odliczenie podwyżka do korekty

Składka zdrowotna może zostać ostro podniesiona. Rządowi brakuje pieniędzy w budżecie, dlatego politycy na poważnie już rozważają drastyczną podwyżkę. O sprawie poinformował dziś „Dziennik Gazeta Prawna”. Rozważane są różne scenariusze, jeden z nich uderzy mocno w wybraną grupę przedsiębiorców.

Składka zdrowotna 2021. Rząd planuje podwyżkę

Od nowego roku zalała nas fala różnego rodzaju podwyżek danin, składek i podatków. Mocno wszyscy odczuwamy, jak pieniądze uciekają nam z portfeli. Szczególnie przy codziennych zakupach spożywczych. Przedsiębiorców z kolei dotknęły skutki podniesionej pensji minimalnej, czyli kolejna podwyżka składek na ZUS.

Optymizmem nie napawają też informacje z rynku pracy. Epidemia daje się mocno we znaki, a bezrobocie znów rośnie. Stopa bezrobocia w styczniu br. wyniosła 6,5 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej w porównaniu do grudnia.

Narodowy Fundusz Zdrowia w dobie epidemii też panicznie szuka pieniędzy. Dziennikarze z „Dziennika Gazety Prawnej” podali dziś do publicznej wiadomości informację, która zelektryzowała wiele grup społecznych. Na celowniku jest też specyficzna grupa przedsiębiorców.

Rząd podobno pracuje już nad wprowadzeniem korekty w naliczaniu wysokości należnej składki zdrowotnej. Na stole mają być trzy scenariusze, nad którymi teraz debatują politycy.

Podwyżka składki zdrowotnej do 10% to dodatkowe 10 mld zł w budżecie

Pierwszy scenariusz jest najprostszy i zakłada wprost podniesienie składki zdrowotnej o 1 punkt procentowy. Obecnie to 9 proc., ale 7,75 proc. wartości składki można odliczyć od podatku. To jedna z podstawowych ulg dla właścicieli firm i pracowników.

Podwyższenie składki w ten sposób mocno uderzy w wydrenowane i tak portfele właścicieli firm. Dodatkowo zwiększy to znacząco obciążenia pracownicze w tych trudnych już czasach. Koszty pracy w Polsce są dramatycznie wysokie, a będą jeszcze wyższe.

Kolejną opcją na stole jest tzw. urealnienie składki. Jak wskazali dziennikarze wspomnianej gazety, są grupy obywateli, które płacą składkę zdrowotną w formie zryczałtowanej. W 2021 roku jest to danina w wysokości 381 zł.

Jednoosobowa działalność gospodarcza na celowniku

Na celowniku są więc przede wszystkim osoby prowadzące działalność gospodarczą i płacące podatek liniowy oraz wg skali podatkowej. To m.in. osoby prowadzące jednoosobową działalność, dla których koszty miesięczne są i tak drastycznie wysokie.

Raczej nie ma planu prostego podwyższenia należności dla wszystkich. Są osoby, które przy bardzo wysokich zarobkach, np. 20 tys. zł miesięcznie, płacą śmiesznie mało na zdrowie. To niesprawiedliwe – stwierdził rozmówca dziennika.

Rząd niczym słynny Janosik chce uderzyć w osoby o największych dochodach. To oni mają wesprzeć swoimi pieniędzmi system ochrony zdrowia. Ostatnią możliwością, po którą rząd może ostatecznie nie sięgnąć w obawie przed protestami, jest zrównanie składek zdrowotnych w przypadku rolników i osób ubezpieczonych w KRUS. W tej chwili nie można powiedzieć, że płacą cokolwiek, bo wpływy są symboliczne.

media bez wyboru akcja nowy podatek od reklam pis

Media bez wyboru. Protest mediów. List otwarty do rządu

koronawirus horban wywiad obostrzenia luzowanie rząd świadomie zakażał polaków

Rząd świadomie zakażał nas koronawirusem? „Trochę pozakażać, niech chorują”