w

Niewierzących w Polsce przybywa. Dzwony kościołów biją… na alarm

Niewierzących w Polsce przybywa? Odsetek osób niewierzących wciąż rośnie i wynosi aktualnie 8 proc. To tyle samo, ile osób deklarujących głęboką wiarę.

niewierzących w polsce przybywa kościół cbos

Niewierzących w Polsce przybywa? Odsetek osób niewierzących wciąż rośnie i wynosi aktualnie 8 proc. To tyle samo, ile osób deklarujących głęboką wiarę. Najnowsze badania CBOS dotyczące religijności Polaków w ciągu ostatnich 20 lat właśnie zostały ujawnione opinii publicznej.

Niewierzących w Polsce przybywa

Centrum Badań Opinii Społecznej przebadało swoje zestawienia powstałe w trakcie badań w ostatnich 12 miesiącach. Do wyników dodano też analizy z pierwszego kwartału 2020 r., czyli poniekąd z okresu początku epidemii koronawirusa.

Wniosek jest jeden. Nadal zdecydowana większość pytanych przez CBOS osób deklaruje swoją wiarę, choć systematycznie rośnie grono osób deklarujących odejście od wiary. Obywateli bardzo głęboko wierzących jest natomiast cały czas tyle samo.

Wierzących wciąż powyżej 90 proc. społeczeństwa

Udział obywateli identyfikujących się z kościołem katolickim cały czas przekracza 90 proc. Do roku 2005 było to nawet 96 proc., lecz systematyczne spadki widoczne od dziesięciu spowodowały skurczenie się grupy wierzących do 91 proc. ogółu obywateli.

Warto też zwrócić uwagę na to, jak często odwiedzamy kościoły. Regularne uczęszczanie na religijne praktyki jeszcze w latach 1997–2007 deklarowało do 58 proc. obywateli. W ostatnich dwóch latach ten wskaźnik spadł do 47 proc. Udział osób niepraktykujących do 2009 roku wynosił 10 proc. społeczeństwa, lecz ostatnio odnotowano poziom nawet 15 proc.

Najwyższy wskaźnik niepraktykujących

Udział wierzących i praktykujących był w 2019 roku najniższy w historii badań, a odsetki wierzących i niepraktykujących oraz niewierzących i niepraktykujących – najwyższe – podali analitycy Centrum Badań Opinii Społecznej. Wśród niepraktykujących Polaków połowa twierdzi, że zaprzestała praktyk w efekcie gruntownych przemyśleń.

Z ciekawostek warto zaznaczyć, że wiara przekazywana z pokolenia na pokolenie najważniejsza jest dla 90 proc. pytanych rolników, 80 proc. osób powyżej 65 roku życia. Ma to też znaczenie dla 80% proc. respondentów ze słabym wykształceniem czy z zarobkami do 1299 zł.

Źródło: CBOS

papier ścierny w krążkach zastosowanie

Zastosowanie papieru ściernego w krążkach

abonament rtv 2021 podwyżka opłat krajowa rada o ile rosną opłaty za telewizor radio

Abonament RTV i sroga kara za niepłacenie. Można się złapać za głowę!