w , ,

Wyprawa kajakowa. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody?

Jeśli chcemy wybrać się na wyprawę kajakową, mamy do wyboru spływ zorganizowany lub indywidualny. Co wybrać?

wyprawa kajakowa co zabrać co wiedzieć jak się przygotować sprzęt

Jeśli chcemy wybrać się na wyprawę kajakową, mamy do wyboru spływ zorganizowany lub indywidualny. Co wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda z tych opcji ma oczywiście swoje wady i zalety, dlatego wiele zależy od naszych preferencji.

Wyprawa kajakowa zorganizowana czy indywidualna?

Wyprawa zorganizowana to doskonała opcja dla osób, które nie mają jeszcze doświadczenia w tej dziedzinie i nie chcą zawracać sobie głowy planowaniem trasy, transportu, noclegu i wszystkimi innymi ważnymi kwestiami. Jeśli zdecydujemy się na taką opcję, tak naprawdę wystarczy, że zapiszemy się na daną wycieczkę, a za wszystko inne odpowiada organizator.

A jakie są wady takiego rozwiązania? Przede wszystkim to, że takie wyprawy organizowane są zazwyczaj dla wielu osób, dlatego musimy liczyć się z obecnością nieznajomych. Kolejnym minusem jest fakt, że musimy dostosować się do planu organizatora, czyli pływać o określonej porze dnia i w wyznaczone miejsca. Inaczej mówiąc, mamy mniejszą swobodę.

Wyprawa indywidualna to tak naprawdę totalne przeciwieństwo. Tutaj możemy sami decydować, jak spędzimy czas, gdzie popłyniemy, kiedy zrobimy postój, a do tego możemy zabrać ze sobą tylko bliskie nam osoby. Ponadto nie musimy dostosowywać się do tempa wiosłowania innych. Jeśli jesteśmy z rodziną czy znajomymi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby informować się o ewentualnych preferencjach dotyczących podróży.

Minusem w tym przypadku jest to, co w wyprawie zorganizowanej było największą zaletą. Planowanie podróży, wynajmowanie kajaków, rezerwowanie noclegu oraz organizowanie transportu dla bagażów spoczywa na naszych barkach.

Co zabrać ze sobą na wyprawę kajakową?

To, co zabierzemy ze sobą na spływ kajakowy, zależy od jego rodzaju. Na kilkudniową wycieczkę będziemy potrzebowali większego ekwipunku niż na kilkugodzinny spływ. Zacznijmy od tej drugiej opcji. Na jednodniowy spływ kajakowy musimy się oczywiście odpowiednio ubrać. Warto zaopatrzyć się w nieprzemakalne buty kajakowe, sportowe spodenki i koszulkę, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne.

Dodatkowo do nieprzemakalnego plecaka bierzemy ubrania na zmianę, grubszą bluzę lub kurtkę, jedzenie i picie, krem z filtrem, apteczkę, chusteczki higieniczne oraz rzeczy osobiste takie jak telefon, portfel itp. Cenne przedmioty warto dodatkowo spakować w specjalne gumowe worki, które nie przepuszczają wody.

Na wyprawę kilkudniową bierzemy podstawowy zestaw opisany powyżej, a do tego pakujemy ubrania i bieliznę na zmianę, środki higieny osobistej, ręcznik oraz obuwie na zmianę. Jeśli nie nocujemy w ośrodku, to oczywiście musimy zabrać ze sobą również ekwipunek biwakowy. Będzie nam potrzebny namiot, karimata, śpiwór, latarka i wszystko to, czego będziemy potrzebowali do przenocowania i funkcjonowania przez kilka kolejnych dni.

Wyprawa kajakowa to z pewnością niezapomniana przygoda. Trzeba tylko wybrać, która opcja najbardziej nam odpowiada i zadbać o odpowiednie wyposażenie. Warto także przed pierwszym spływem przygotować nieco swoją kondycję fizyczną.

Pamiętajmy, że długie godziny wiosłowania z pewnością dadzą się we znaki osobom, które wcześniej nie za wiele miały wspólnego ze sportem. Dlatego najlepiej przed wyprawą kajakową przygotować nieco organizm. Dzięki temu wycieczka będzie przyjemna i komfortowa.

Publikacja powstała przy współpracy ze sklepem internetowym Easy Surf Shop, oferującym m.in. sprzęt do windsurfingu i kitesurfing

500 plus świadczenie realna wartość inflacja podwyżki podatków drożyzna

500 plus. Niepokojące informacje. Rodzice będą zdruzgotani

nowe 500 plus na zdrowie ministerstwo zdrowia nowy program koronawirus

Będzie nowe 500 plus. Rząd ujawnił plany dotyczące nowego programu