w ,

HAHAHA!HAHAHA!

Donald Tusk będzie wściekły! Takiego obrotu spraw się nie spodziewał

Dla wielu Polaków Donald Tusk jest już politykiem straconym. Takiego obrotu spraw na pewno były premier się nie spodziewał.

donald tusk powrót do polityki był premier szef epp forum ibris marcin duma
Fot. YouTube / EU Debates | eudebates.tv (screen)

Donald Tusk nie będzie z tych informacji zadowolony. Polacy właśnie wyjawili, co obecnie o nim myślą i jak go postrzegają. Tak wynika z najnowszych analiz. Czy wszystko już stracone?

W Polsce elity nie cieszą się dobrą opinią i należy je wymienić, ponieważ się nie sprawdziły. Z drugiej strony, niemal połowa Polaków przyznaje, że są nam potrzebne. Z kolei za autorytety uznajemy niemal wyłącznie osoby nieżyjące. Dosłownie i w przenośni – takie wnioski wyłaniają się z rozmowy Agaty Kołodziej z Marcinem Dumą w najnowszym wywiadzie Forum IBRiS.

Donald Tusk – stracony polityk?

Z badania IBRiS wynika, że słowo „elity” dobrze kojarzy się tylko niespełna 16 proc. Polaków, źle zaś aż 54 proc. Z elitami politycznymi jest jeszcze gorzej: to określenie jest źle kojarzone przez ponad 77 proc. Polaków, dobrze zaledwie przez 10 proc.

Jak zauważa Marcin Duma, o tym czy ktoś należy do elity, czy nie, decydują w odczuciu Polaków wyłącznie pieniądze. Polacy nie wskazują na takie aspekty jak kultura osobista czy inteligencja.

Zdaniem Marcina Dumy, nie tylko zabiliśmy autorytety, ale na bieżąco je zabijamy. Polacy o elitach myślą jako o czymś, co minęło i niekoniecznie jest teraz. Pierwszy na myśl przychodzi mit elit przedwojennych, jako niedościgniony wzór.

– Co więcej, boimy się myśleć o ludziach, którzy są tu i teraz w kategoriach autorytetu, bo obawiamy się, że są za bardzo ludzcy i zaraz zrobią coś, co spowoduje, że nie będą już tacy nieskazitelni – podkreśla Duma.

Polacy nie chcą już powrotu byłego premiera

Z tego względu część Polaków za elitę uważa Donalda Tuska – żyjącego przecież byłego premiera, ale dla liberalnej, opozycyjnej część społeczeństwa straconego. Przeniesionego do świata awatarów i poza aktualnymi wojnami politycznymi. Ci Polacy wcale nie chcą jego powrotu, bo jeśli wróci, to się ubrudzi, a to zniszczy legendę.

Polacy w pandemii odczuwają jeszcze większy głód przywództwa niż dotychczas. Chcielibyśmy kogoś, kto będzie miał w sobie cechy lwa – kogoś walecznego, królewskiego i władczego, ale także sowy – mądrości, refleksji, doświadczenia.

POLECAMY:
Donald Tusk jest załamany. Dotarła do niego tragiczna wiadomość

– Potrzebujemy władcy, a więc kogoś, kto nie potrzebuje używać siły, żeby lud za nim szedł. Ale oczekujemy też mędrca, którego sprawczości wynika z jego kompetencji, doświadczenia, wykształcenia i to wszystko potwierdza swoim CV, ale też zbudowanym wizerunkiem – twierdzi szef IBRiS. Jednak takich ludzi obecnie nie ma.

Źródło: Forum IBRiS

morawiecki polski ład składka zdrowotna samozatrudnienie podwyżki firma w czechach

Zaskakujące słowa premiera Morawieckiego. „Nie starcza do pierwszego”

białystok pies w aucie policja straż miejsca

Białystok. Pies zemdlał w aucie. Mundurowi uratowali go w ostatniej chwili